Lenovo Ideapad L340 düşük performans

Daryl1dx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar herkese iyi akşamlar dilerim. Son zamanlarda YouTube'den olsun, farklı kaynaklardan olsun bu laptop cihazım hakkında biraz araştırma yaptım. Örnek olarak, ben Minecraft üzerinden 40-50 FPS zar zor alırken adam, normal modsuz bir oyunda 400 FPS civarı kadar, "Shader" ile 200 civarı FPS değeri, "Ray Tracing" ile 100 ila 120 arası FPS alıyor. Minecraft FPS Test Videosu ÖRNEK

Bu tarz bir-kaç oyunda da böyle. Örneğin Warzone. YouTube videolarında adamlar çok rahat ve akıcı bir şekilde oynayabiliyorken ben aynı şekilde düşük FPS alıyorum. Warzone LOW ayarlar (PC ISI DEĞERLERİM) NOT: Videoda FPS değerleri az olsa da sanki çok akıcı bir şekilde oynuyormuşum gibi çıkmış. Ama durum maalesef öyle değil, çok kasıyordu. Nedendir bilmiyorum videoda öyle çıkmış.
Ek olarak Dying Light oyunu. Oyuna bazen giriyorum Ultra ayarlarda 80-90 FPS değerlerinde gayet akıcı bir şekilde oynayabiliyorum. Yarın olsun veyahut 1-2 saat sonra olsun tekrar giriyorum, en düşük ayarlarda bile 40 FPS zor alıyorum. Dying Light oyununa ait bazı görseller ektedir.

Dying Light IN-GAME.png

Aklıma gelen çözüm yollarının hepsini denedim.

- Windows 10 işletim sistemim güncel.
- Bilgisayarımda herhangi bir korsan ya da virüs içeren yazılım vs. bulunmamakta.
- Güç ayarlarından performansa aldım.
- NVIDIA Denetim Masası ayarlarımı kıstım(hepsini performans moduna aldım) ve güç modum "Maksimum Performans"
- Bilgisayarıma uyumlu bir şekilde RAM takviyesi yaptım. 8 GB RAM var iken geçtiğimiz haftalarda 16 GB RAM'e takviye yaptım. Pek değişen bir şey olduğunu söyleyemem.

Bilgisayarımda bir sorun var ama, henüz bunu bir türlü bulamadım. Eğer benim sistem özelliklerimi YouTube üzerinden aratırsanız demek istediğimi sizde anlayabilirsiniz hocam. Sistem özelliklerim;

-NVIDIA GTX 1650 4 GB VRAM
-Intel i5 9300h
-DDR4 16 GB RAM

Yardımcı olabilecek varsa gerçekten minnettar kalırım...

Son düzenleme:
Driverlar güncel mi?
Eğer NVIDIA sürücüsünden bahsediyorsanız güncel hocam. Onun dışındakileri bilmiyorum. Bios sürücümde güncel. Zaten Windows 10 işletim sistemimde güncel şuan.
Hocam fikri olan ya da yardım edebilecek birileri var mı? Son zamanlarda çok kafaya takmış durumdayım bu konuyu. Umarım en kısa sürede çözüme kavuşturabilirim.
Güncellemek için atılan cevap :D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı