Lenovo İdeapad Y550P donanımsal ekran kartı problemi

Yer
Muratpaşa/Antalya
Merhaba Arkadaşlar,

Elimde Lenovo İdeapad Y550P i3 İşlemcili Nvidia GeForce 250M ekran kartlı bir bilgisayar var. Lafı uzatmadan sorunumu anlatayım. Laptobu teyzemden aldım, onun eski laptobu yani garantisi filan yok.

İlk aldığımda gri ekran geliyordu ama bios'un açılış sesi ve Windows'un sesi geliyordu.
Ekran kartının devrelerini kontrol ettim bir sıkıntı yok. Fırınlama yöntemini uyguladım ve bu sefer açıldı, ancak rengarenk bozuk görüntü veriyor ve resimdeki yere bastırdığımda görüntü düzeliyor.
Çektiğimde ekran kartı yanıt vermeyi kesiyor.

Bastığım yer ekran kartının tam üstü. Bir de alt kısımdan gösterelim:

Ekran kartının işlemcisi hemen orada.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunları kontrol ettin mi? Fan çıkışlarını temizledin mi? Vida olan yerlerin sağlam şekilde sıkılı olduğunu kontrol ettin mi? Sıkıldıktan sonra bastırıp boşluk olup olmadığını kontrol ettin mi?
Macun sürmedi isen sür, temizlemedi isen temizle, vidalarda boşluk oluşuyorsa plastik veya uygun pul ekleyip sık.

Galiba fırınlama yöntemini uygularken GPU'nun lehim topları tekrar anakarta lehimlenememiş. Sen bastırınca da lehim topları anakarta değiyor ve görüntü düzeliyor.

Vidaları kontrol ettim ve sıkabildiğim kadar sıktım.
Fanı yeni taktım.
Lehimleri tam kontrol edemedim. Çünkü üstteki kapak açılmıyor nedenini bulamadım.
Babamın çalıştığı yerde bir tekniker bulursam ona göstereceğim.
Yinede yardımlarınız için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı