Lenovo Legion 5 şarj olmuyor

Brk17

Hectopat
Arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce Lenovo Legion 5 laptop aldım ama yoğunluğumdan dolayı çok kullanma fırsatı bulamadım. Bilgisayarı sadece şarjda kullanmama rağmen bilgisayarı açtığımda yüzde 95 ile açıldığını fark ettim ve Mouse'la üstüne geldiğimde "fişi takılı, şarj olmuyor" yazıyor. Bu durum normal mi?

Not: Bilgisayarı toplasan 2-3 kez kullanmaya fırsat bulmuşumdur, o yüzden kullanımdan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Bu durum genelde ölü bataryalı laptoplarda meydana gelmektedir. Açılışta %5 düşüş ve sonrasında bataryanın şarj olmaması durumu uzun süreli şarjda bırakarak kullanılan bataryalarda görülüyor.

Bu durum genelde ölü bataryalı laptoplarda meydana gelmektedir. Açılışta %5 düşüş ve sonrasında bataryanın şarj olmaması durumu uzun süreli şarjda bırakarak kullanılan bataryalarda görülüyor.
Bilgisayarı sıfır aldım. Sadece bilgisayarı kullanırken sarjdaydı ve toplam kullanım sürem max 5 saattir. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Bilgisayarı sıfır aldım. Sadece bilgisayarı kullanırken sarjdaydı ve toplam kullanım sürem max 5 saattir. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
Açıkçası bu durumda Lenovo servisi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Lenovo batarya yazılımları şarjı tam doldurmadan limitleme konusunda iyidir, bu nedenle şarj olmuyor olabilir. Bir ihtimalle bataryanız arızalı çıkmış olabilir bu durumda da elinizde servise durumu açıkladığınızı gösteren bir kayıt olmuş olur. Ancak bu batarya yazılımından kaynaklı olabilir. Şarj üst limiti seçme şansınız gibi şeyler vardı sanırım Lenovo yazılımlarında.

%95'in altına düştüğü zaman şarj oluyor. Lenovo'nun pilin kendini korumasından kaynaklı olan bir şey. Lenovo Vantage uygulaması varsa Pil ayarlarından koruma modunu kapatabilirsiniz veya BIOS üzerinden de kapatılabilir.

@BlackBurn Ona Vantage uygulamasından bakmıştım ama sınırlamayı açtığımda yüzde 50-60'a kadar şarj ediyor.

Şu anda kendiliğinden şarj olmaya başladı, yüzde 97 şarja çıktı. Neler olup bittiğine dair hiç bir fikrim yok.

Geri
Yukarı