Çözüldü Lenovo V330-15IKB SSD Önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

kar4han

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Lenovo 15-IKB 81AX00DQTX bilgisayarıma SSD almak istiyorum. Aslında önceki sene bir kez Corsair Force MP300 NVMe 240GB 1580MB-920MB/s M.2 SSD (CSSD-F240GBMP300) model bir SSD almıştım fakat uyumsuz çıktı ve iade ettim. HDD'ye kurduğum windows sürekli olarak %100 Disk Kullanımı sorunu verdiği ve genel olarak performansından hoşnut olmadığım için artık bir SSD almaya karar verdim ama hangi SSD modeli benim bilgisayarıma uygun, SSD türleri nelerdir pek bilgim yok. Bu yüzden Lenovo Support'tan bir müşteri temsilcisiyle görüştüm ve bana bir pdf verdi. Bu pdf'de laptop modelimin (resimde kırmızı kutudaki) hangi SSD türüyle (veya direkt olarak modeliyle) uyumlu olduğunu gösteriyor. Dediğim gibi çok bir bilgim yok, o yüzden bir kez daha uyumsuz bir SSD alıp da iade işlemleriyle boğuşmak istemiyorum. Windows 10'u hakettiği gibi kullanmak istiyorum.

Screenshot_1.png

Yukarıda gösterildiği üzere noktaların devam ettiği yere kadar olan SSD'ler uyumlu deniyor. Resimden teker teker bakılamayacağı için şuraya liste halinde de yazacağım:
  • PM981 PCIe 512G SAM
  • XG5 512G PCIe TSB
  • SC313 256G 2280 Hynix
  • LIT CA1 128GB M.2 2280 PCIe SSD
  • AM6671 PCIe 256G
  • XG5 256G PCIe TSB
  • MZVLW256HEHP 256G PCIE SSD
  • MZVLW512HMJP 512G PCIE SSD
  • SC313 128G 2280 Hynix
  • PC401 256G M.2 Hynix
  • PM871b 128G SAM
  • PM871b 256G SAM

Bu listedeki SSD'lere bakmaya çalıştım ama kafam daha da karıştı. O yüzden Technopat'a sormadan geçmeyeyim dedim.

Umarım yeterince açıklayıcı yazmışımdır sorunumu. Şimdiden yardım edeceklere teşekkür ediyorum.
(Alacağım -önereceğiniz- SSD 128 GB gibi düşük bir depolamaya da sahip olabilir, oyun oynamıyorum yalnızca kodlama ve günlük kullanım için kullanıyorum laptopu. Ama daha yüksek bir depolamaya sahip bir SSD önerirseniz onu da alabilirim.)

Çözüm
Aslında önceki sene bir kez Corsair Force MP300 NVMe 240GB 1580MB-920MB/s M.2 SSD (CSSD-F240GBMP300) model bir SSD almıştım fakat uyumsuz çıktı ve iade ettim.
Nasıl uyumsuz çıktı? Cihaz SSD'yi hiç görmedi mi?

s1.PNG

Bunlar da NVMe.
  • PM981 PCIe 512G SAM
  • XG5 512G PCIe TSB
  • LIT CA1 128GB M.2 2280 PCIe SSD
  • AM6671 PCIe 256G
  • XG5 256G PCIe TSB
  • MZVLW256HEHP 256G PCIE SSD
  • MZVLW512HMJP 512G PCIE SSD
Merhaba,

Aynı notebookmodelini kullanıyorum, bende NVMe SSD ve SATA SSD kullanıyorum. NVMe SSD'ile hiçbir sorunum yok. Hatta harici ekran kartı taşımayan bu model diğer modellere göre daha avantajlı çünkü X4 hızında çalıştırabiliyor NVMe'yi.

Belki BIOS güncellemesi sorununuzu çözebilir.

Ekteki resimde benim taktığım 256 GB Samsung NVMe SSD ve 240GB Crucial SSD'yi görebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 15IKB.png
    15IKB.png
    29 KB · Görüntüleme: 155
Merhabalar hocam. Bu konunun ilk sayfasında, önceki sene aldığım ve bilgisayarımın görmediği bir SSD vardı X2 Lane'li. BIOS güncellemesi bile yaptım ama yine de görmedi. O yüzden biraz korkuyorum açıkçası. Acaba bu linkini attığım Toshiba SSD, çalışır mı? Yani laptop o SSD'yi görür mü? SSD konusunda çok ayrıntılı bir bilgim yok kusura bakmayın. Ayriyetten o Samsung NVMe SSD'nin de linkini atmanız mümkünse onu da bir incelemek isterim.

Merhaba,

Ben Samsung 970 Evo NVMe 250GB aldım, bu biraz daha pahalı ama hızından faydalanabilirsin. Benim tercihim bu yönde oldu. Başka NVMe SSD ilerde sorunsuz çalışacaktır. Satın alırken almış olduğun NVMe'nin uç kısmındaki çentiğe bakabilirsin belki sorun oradan kaynaklıdır. Samsung NVMe'lerde tek çentik var.

.

Dosya Ekleri

• tekcentik.png
    tekcentik.png
    82,4 KB · Görüntüleme: 138
Neden Samsung almıyorsun?

Herhangi bir markayı bilinçli olarak tercih etmeme gibi bir durum söz konusu değil. Yalnızca verdiğiniz linkteki SSD'ler bütçemi biraz aşıyor, o yüzden tercih edemedim.

Merhaba,

Ben Samsung 970 Evo NVMe 250GB aldım, bu biraz daha pahalı ama hızından faydalanabilirsin. Benim tercihim bu yönde oldu. Başka NVMe SSD ilerde sorunsuz çalışacaktır. Satın alırken almış olduğun NVMe'nin uç kısmındaki çentiğe bakabilirsin belki sorun oradan kaynaklıdır. Samsung NVMe'lerde tek çentik var.

.

Teşekkür ederim yardımınız için, verdiğim linkteki Toshiba SSD'yi satın aldım. O da tek çentikli gözüküyor ve X4 Lane'li. Gelişmeleri buraya yazarım SSD elime ulaşınca.

Ek olarak, SSD'yi takarken/takmadan önce veya taktıktan sonra yapmamı önerdiğiniz herhangi bir şey var mı?

Merhaba,

BIOS'unuzun güncel olduğuna emin olun. BIOS'a girip BIOS'u sıfırlayın ve mümkünse BIOS ekranından ıntelrst seçin ( disk erişim modu olarak, AHCI diğer seçenek). Tüm bunları temiz kurulum yapcağınızı varsayarak söylüyorum.

NVMe SSD'yi takarken slotun temiz olduğundan, tozsuz olduğundan emin olun. Belki ufak bir fırça içe temizlemeniz iyi olabilir.

Dikkat! NVMe SSD'yi takmadan önce cihazın pilini çıkartmayı unutmayınız. Bunu yapmamanız elektriksel sorunlara sebebiyet verebilir.

Kolay gelsin.

SSD'yi sorunsuz bir şekilde kurdum. Yardımlarınız için teşekkür ederim herkese. Konu kilitlenebilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı