Lenovo Y520 Termal Macun Yenileme İşlemi

Morruk

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Şişli
Öncelikle; Lenovo Y520 ısınma problemi - Technopat Sosyal

Arkadaşlar cesaretimi topladım (daha önce bu işi yapmadığım gibi garanti devam ediyor bilgisayarın) ve termal macun değişimini yaptım. Yapacak arkadaşlar için;

1-Ana kapağın vidalarında boya var ama bu ikinci açışım olduğu halde o boyalar dökülmedi, dökülecek gibide değil. Yani garanti açısından sıkıntı yok

2-Heat sink ve Fanların vidalarında boya yok, tam orta kısıma doğru plastik ince bir koruma var, yapışkanlı, çekince çıkıyor ve yapışkanı gitmiyor, tekrar yapıştırabilirsiniz.

3-Genel olarak garantiyi bozacak bir etiket ve bunun gibi bir şey yok bilgisayarda.

Söktükten sonra önce batarya kablosunu çıkardım, sonra fanı söktüm ve sonrada heat sink'i ama istediğiniz sırada sökebilirsiniz.

Söktükten sonraki manzara, eski termal macun;
376667

376666

Soldaki kısımlara bakarsanız chipin ve heatsinkin macun desenleri birbirine uyuyor. Yani geri kalan yerlerde macun yok! Bazı yerleri kuruydu, kulak temizleme çubuğu, alkol vb. ile komple temizledim ve yeni macunu sürdüm. Tek hatam daha doğrusu bir dahaki sefere kolaylık sağlayacak uygulamam, macunu sürmeden, işlemci ve ekran kartının çipinin etrafını kağıt maskeleme bandı ile kaplamak olur. Sürdükten sonra taşınca temizlesi zor oluyor. Kullandığım macun;

376669

Penayı kasayı açarken kullandım, plastiğe zarar vermeden sökmek için. Termal macun değişiminden sonra ısı değerleri yük altında inanılmaz fark etti. Bilgisayarı ilk aldığımda GPU tam yükte 67 derece maksimumu 2 saatte görüyordu. Aradan 10 ay geçtikten sonra fanları söküp temizlediğim halde ısı artık GPU tam yükte 82 ve üstünü görüyordu. Termal macun değişiminden sonra yine 2 saatlik tam yükte GPU sıcaklığı 62 derece. Yani 20 derece fark etti! Sistem boşta Cpu sıcaklığı 5-10 derece arası sadece farketti. Yani asıl fark GPU ve yükteyken. Benzer bir işe girişicek ve daha önce hiç yapmamış arkadaşlar, internetten video ve fotolara bakıp çok kolay bir şekilde yapabilirler.
Sistem boşta sıcaklıkları 10 derece değil, 20+ derece farketmiş. Sistem boşta, CPU 35 derece, dahili ekran kartı 34 derece.

Son düzenleme:
Merhaba bende kullanıyorum aynı bilgisayarı ve termal macun değiştirmek fan temizlemek 5 derece falan fark etti ki yuklendigim zaman yine ısınma yaşanıyor 100 dereceye çıkıp fps drop yiyorum sizin yaptığınız başka mudahele var mıydı bide termal macununuzun markası ne ?

Geri
Yukarı