Lenovo Yoga 700 (14") Windows 10 Renk Profili Ayarlama

MrRich

Kilopat
Merhabalar babam başlıkta belirttiğim cihazı kullanıyor (Cihazda Win10 Home yüklü İntel HD Graphics ve Nvidia Geforce GT940M var.) ve elimizde çok kaliteli bir fotoğraf/belge tarayıcımız var fiyatı epey yüksek ve yanlış tarama olasılığı yok.
Bilenler vardır MacOS işletim sisteminde renk profili ayarlamak için bir bölüm var görselini koyuyorum.
383872

Her ne kadar mac cihazların ekranları çok kaliteli olsa da babamın cihazının ekranı da kaliteli duruyor.
Şimdi gelelim sorunuma tarayıcıyla taradığımız dokulu mor bir kağıt var, bu kağıt İMac ve Cep Telefonu ekranında mor dururken Yoga 700 cihazda mavimsi tonlarda duruyor. Win10 üzerinden ne yaptıysam bir türlü renk profili ayarlama ekranına ulaşamadım yukarıda bahsettiğim gibi İntel Grafik Kontrol paneline girip RENKLER sekmesinden TON ayarıyla biraz oynadım 20 değerine getirince ekranda elimde tuttuğum kağıtla aynı renkte kağıt oldu fakat bu sefer sarı ve kırmızı renkler biraz bozuldu.
Yani kısaca bu ekranın ton veya doygunluk gibi ayarlarıyla biraz oynayınca istediğim rengi ekranda görebiliyorum buda demek oluyor ki ekran doğru renkleri gösterebiliyor fakat doğru renk profiline ihtiyacı var.
Benim sizden istediğim yukarıda görselini koyduğum gibi ekran renk profili seçme aracına win10 üzerinden ulaşıp içerisine ADOBE RGB gibi renk profillerini yüklemek bunu nasıl yapabilirim ? Renk Profillerini indirebileceğim bir web sitesi var mıdır ?

İki Bilgisayar arasında ki renk farkı şu şekilde (İMac üzerinde Night Shift açık olsa bile renk farkı anlaşılıyor)
383877

Cep Telefonu ve Yoga 700 arasında ki fark (Belki pek belli olmuyordur ama yinede cep telefonu daha morumsu)
383881

Son düzenleme:
Adobe RGB renk gamutunu genellikle grafikerler ve reklamcılar kullanır. Çoğu monitör ve telefon Adobe RGB'nin desteklemediği için Adobe RGB'nin renk paletini gösteremez. İnstagrama atacaksanız sRGB eğer reklam vb. iş yapıyorsanız Adobe RGB kullanın.

Adobe RGB renk gamutunu genellikle grafikerler ve reklamcılar kullanır. Çoğu monitör ve telefon Adobe RGB'nin desteklemediği için Adobe RGB'nin renk paletini gösteremez. İnstagrama atacaksanız sRGB eğer reklam vb. iş yapıyorsanız Adobe RGB kullanın.
Yanıt için teşekkürler neyi kullanacağımızdan ziyade nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz amacım win10 cihazda MacOS sistemde olduğu gibi renk profillerine ulaşmak. Profillere ulaşabileceğim link vs. var mı ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı