Lenovo Z500 Anakart Değişimi Sonrası "Exiting PXE ROM" hatası

klnc

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Lenovo Z500 bilgisayarımın anakartı yandı. Servise gönderdim 1100 TL istediler. 250 liraya ikinci el bir anakart aldım taktım. Boş bir de SSD taktım. Bilgisayarı açınca "this product is covered by one or more of the following patents" şeklinde ve aşağıdaki fotoğraftaki hatayı alıyorum. Boot menüsünden USB seçip format atamadım. Bilen arkadaşlarım yardımcı olurlarsa sevinirim. Teşekkürler.

1db99563-d84c-45cb-99b8-1a2054e482cd.jpg

BIOS'un UEFI aygıtları boot edecek şekilde ayarlıysa ve CSM bir bellek hazırladıysan BIOS'tan UEFI'yi CSM'ye almalısın. Cihazın UEFI destekli. Tavsiyem UEFI uyumlu bir Windows 10 x64 bellek hazırlayıp Windows'u kur.

BIOS'un UEFI aygıtları boot edecek şekilde ayarlıysa ve CSM bir bellek hazırladıysan BIOS'tan UEFI'yi CSM'ye almalısın. Cihazın UEFI destekli. Tavsiyem UEFI uyumlu bir Windows 10 x64 bellek hazırlayıp Windows'u kur.
Hazırladığım flash disk CSM değil. BIOS ayarlarını da UEFI yaptım. Hep yaptığım gibi UEFI Windows 10 x64 belleği hazırladım. Ancak belleği boot listesinde görmeme rağmen seçtikten sonra o yazının olduğu bir bootloop'a giriyor. Sürekli olarak network üzerinden boot etmeye çalışıyor. SSD de mi bir problem var acaba? Başka bilgisayarda görüyor SSD'yi ama?

Belli ki UEFI olan flash belleğini boot edemiyor. Farklı bir flash bellek ve farklı bir .iso dosyası ile denemende fayda var. CSM'ye alıp DVD ile boot etmeyi denemelisin. Arızayı deneyerek çözebilirsin. Anakart ve BIOS SSD'yi okumasa bile o flash bellek sorunsuz boot olması gerekiyor.

Yarın artık yeni bir bellek+DVD ile yeni bir .iso ile deneyeceğim. Yardımınız için çok teşekkürler. :)

Sanırım bellek ile alakalı bir sorun vardı. Bir ihtimal de .iso dosyası. Bellek yerine başka bir .iso dosyasını DWD'ye yazdırdım. Format attım, şu an kullanıyorum. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı