Çözüldü Lenovo Z580 Harici Ekran Kartı Yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

antipator

Kilopat
Daha fazla  
Uzun süre kullanılmış Z580 model laptopu kullanmaya başladım. İnternette okuduklarıma göre bu modelde Nvidia 635M ekran kartı takılı olarak geliyormuş. Ne yaptım ne ettimse aygıt yöneticisinde veya dxdiag'da göremedim. Bunlarda sadece Intel HD Graphics 4000 gözüküyor.

Bu ekran kartının önceden çıkarılmış olması mümkün mü?
Aynı veya başka model bir ekran kartı takabilir miyim?

Sistemim
Intel Core i5-3210M 2.50 GHz
8 GB RAM (6 vardı ama ben 2'yi çıkarıp 4 taktım)
Intel HD Graphics 4000

Z580'lerin ekran kartı anakart üzerinde zaten. sökülmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Başka bir model ile değil de aynı chipset i değiştirebilirsin.

Zannetmiyorum BIOS ayarlarından kapalı olacağını ama yine de BIOS'unuzu default ayarlara ( F9 ) alıp bir deneyin.

Aygıt yöneticisinde sarı ünlemli bir sürücü varmı kontrol edin.

Kırmızı ile işaretli alanda ki GPU'nuz.

375401

BIOS'ta ne yapmam gerektiğini anlamadım ama F2 ile girdim okudum sadece laptop modeli ile işlemci var, ekran kartları yazmıyor. Aygıt yönetisinde ise ekstra bir kart yok.
375408
375409

Evet sanırım daha büyük bir sorunum var artık. BIOS’a girip Load Setup Default yaptım ve bilgisayar ekranı artık gelmiyor. Işıklar yanıyor, fan çalışıyor hatta zamanla sesi de artıyor ama ekran yok. Sanırım sürekli kendini resetliyor. Şuan ne yapacağımı bilmiyorum.

Son düzenleme:
Sanırım bu model UEFI vardı. UEFI yerin Legcay veya tam tersi kurulduysa optimize defaults sonrası bu sorun olabilir. Eski haline getirip kullanabilirsin. Yapamazsan ve kolaya kaçmak istersen Rufus ile USB bellek hazırlayıp format atabilirsin.

Ekran kartı problemli olduğu için sahibi tarafından devre dışı bırakılmış. BIOS üzerinden de ekran kartı için UMA Only seçeneği seçilmiş ve bu sayede sorunsuz şekilde çalışıyormuş. Fakat ben sıfırlama yapınca BIOS Optimus seçeneğine döndürdüğü için ekran gelmiyordu. BIOS pilini çıkarıp taktım ve şuan eski haline döndü.

Aygıt yöneticisinde şuan Temel Görüntü Bağdaştırıcısı diye gözüküyor fakat ellemeyeceğim :D Sanırım üstüne driver vs. kurarsam tekrar problem yaratacak. Sorumu eski sahibine sormak zor geldiği için küçük çaplı bir heyecan yaşadım gece gece. Tüm sorularım cevabını aldığım için konu kapatılabilir. Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı