Lenovo Z580 laptopta batarya olmadan BIOS güncellenmiyor

kullu500

Decapat
Merhabalar arkadaşlar. Lenovo Z580 i5 3210M işlemcili laptopa anakartın uyumlu olduğu i7 versiyon olan 3632qm ile yükseltmek istedim. İşlemciyi taktığımda PC açılmadı. Araştırmalarım sonucunda bunun BIOS güncelleme ile çözüldüğünü öğrendim. 5fcn91ww BIOS sürümündeyim sitesinde en günceli 5fcn95ww görünüyor.
Acaba i7 için uyumlu olan BIOS sürümü sadece en güncel olan mıdır onu da merak ediyorum.

Akabinde BIOS güncelleyebilmek için eski işlemciyi tekrar takıp PC'yi açtığımda pil algılanamadı hatası almaya başladım. Böyle olunca da BIOS güncelleme işleminde "error 220- failed at Power status check! Status = 223" hatası alıyorum bu da batarya ile ilgili bir problemmiş. BIOS güncelleme işlemi biraz ciddi bir iş olduğu için sistem batarya konusunda taviz vermemeye çalışıyor. Sırasıyla Windows 7, Win8 ve Windows 10 kurdum denedim yine pil algılanmadığı için problem devam etti. Söküp takma işleminde titizlikle davrandığım ve driverlarla ilgili çözüm yöntemlerini de denediğim için problemin kaynağını anlayamadım. İşlemci soketine algılanmayan işlemci takıp sökünce acaba BIOS'ta yazılımsal bir problem olup diğer donanımlar için de algılamama sorunu mu oluşturuyor?

Bu süreçte BIOS pilini de çıkarıp taktım herhangi değişim olmadı. Bu sorunu halledemediğim için bataryanın durumuna takılmadan BIOS güncelleme yöntemlerine göz attım. Diğer bazı marka modellerde BIOS güncelleme dosyasındaki dosyalardan birini not defteri olarak açıp bazı komutlarda oynama yaparak pil olmadan da güncelleme işlemi yapabiliyorlar. Lenovo'da şu BIOS programı Phoenix zımbırtısı müdahale edilecek dosya göstermiyor tek exe olarak o görünüyor kurulumlar onun üzerinden yürüyor. Komut satırında /forceit komutuyla vesair Lenovo'da da batarya sorununu atlayarak BIOS işlemini gerçekleştirebilme yöntemi varsa belki çözüme ulaşabilirim.

Pil için ayrı masraf etmeden kullanmak istiyorum. BIOS güncellemek de zorundayım işlemci SSD RAM vs upgrade deneyeceğim bu haliyle çok vasat. Bu problemin çözümüne dair yabancı kaynaklarda da tarama yaptım henüz çözüme kavuşamadım. Kendi araştırmalarım sonuç vermeyince son çare olarak paylaşmak istedim. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa beklemedeyim teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fikrimce araştırıp iyi yorumlar alan orijinal güzel bir batarya da alın. Nasılsa işlemci değişim masrafına girmişsiniz bataryayı da aradan çıkarın 😊 aynı modele sahibiz, BIOS'um güncel değil iken benim de BIOS'a girme problemim vardı BIOS'u güncelledim düzeldi sonrasında i7 3630QM(3.4GHz) ve 2 ay sonunda da i7 3740QM(3.7GHz) yükseltmesi yaptım. Her 2'si de 45W TDP'ye sahip olmasına rağmen sorunsuz çalıştı. Ayrıca 16 GB RAM'e de yükseltebilirsiniz. Ama SSD konusunda tavsiyem Samsung'tan şaşmayın:)

@yasinay Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Bataryaya da ilerleyen zamanlarda el atmayı düşünüyorum. i7 3632QM birçok yükseltme yapan kişiye rağmen sanıyorum uyumsuz çıktı bir türlü çalıştıramadık geri iade ettim.

Planladıklarımı yapan birisini bulmuşken sormadan geçmek olmaz hocam : ) İşlemci yükseltme olayında i7 3630QM'yi baz alırsak gözle görülür bir fark yaratıyor mu bu kadar uğraş ve masrafa değer mi acaba bi heveslendik bakalım. Bunun yerine kendi i5 3210m işlemcisi ve SSD yükseltmesi ile devam etsem performans olarak i7 işlemciyi aratır mı bunu da çok düşündüm. Ek olarak 45W olması ısınma sorunu yaratıp oyunlarda fps düşmesine neden olup beklediğimiz performansı alamamamıza neden olur mu? Çünkü dokunmatik tuşlardaki turbo fan modu artık çalışmıyor yeni fan alıp taktığım halde tuş işlevsiz. Önceden o tuş ile soğutma olayı fena değildi. Şimdi bu haliyle de performans gerektiren işlerde ısınma sorunum oluyor. Laptop soğutucuyu da her yere sırtlayıp götüresim gelmiyor. Uygun fırsatlar ve vakit olursa i7 3630QM denemesini de yapmayı düşünüyorum açıkçası.

Son düzenleme:
Ne demek yardımcı olabileceksem ne mutlu 🙂 SSD ile bariz bir fark var zaten onu söylemeden edemem :) işlemci konusunda ve ısınma durumuna değineyim öncelikle. i5 4 çekirdek i7 işlemci ise 8 çekirdek olduğundan dolayı bariz bir fark oluşuyor mesela GTA V oyununda bazı takılmalar olurdu oyunlardaki takılmalar neredeyse kayboldu. Benim 2. yaptığım i7 yükseltmem tamamen tesadüf eseri nadir bulunan işlemci olan 3740QM'e denk gelip almamla gelişti ama öncekine göre aşırı bir farkı olmadı yani 3630QM en optimum işlemci seçimi olacaktır. 😊 çıkan i7 3630QM işlemcimi satışa çıkarmıştım ve bir süre sonra şansa yine Z580 kullanan birine işlemcimi sattım kendisi ise modlu BIOS kullanıyormuş overclocklu olarak Valorant oyununda test edip almak istedi haliyle bende 85 dereceyi aşmayan işlemci, sahibi overclock yaptığı için 103 dereceleri gördü ama kapanmadı da 😂 Valorant'taki takılmalar kayboldu tamamdır dedi aldı 😁 ben ısınmayı çok riske atmak istemediğim için orijinal BIOS ile güncelleyip bıraktım ama ısınma konusundaki kilit nokta piyasadaki en kaliteli termal macunlardan kullanmanız gerekiyor 🙂 bende Cooler Master maker macun ile yük altında sıcaklıklar 85 dereceyi aşmıyor boşta ise 40 50 derecelerde çalışıyor. Bugüne kadar da hiç sıcaklığa bağlı olarak throttling yapmadı ☺️ fan içi temiz olduğu sürece soğutucuya da ihtiyaç duymuyor 😇 dokunmatik konusuna gelince Turbo fan işlevi "Lenovo energy management" programı ile aktif hale geliyor :) tamamen yazılıma duyarlı bir işlev.
Ama genel anlamda ekran kartı değişemediği için halihazırda oynadıklarınıza etki etse de yeni oyunları oynatır hale de gelmiyor maalesef 😊 mesela deneme amaçlı Need for Speed Heat açtım oyun açılışı hızlıydı ama araçlara geldikten sonra Low ayara almama rağmen 8FPS'lere düştü araç yolda halay çekerek ilerliyordu 😂🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı