Lenovo Z710 Pembe-Gri Ekran Sorunu

John Kramer

Hectopat
İyi günler herkese. Lenovo Z710 bilgisayarımda zaman zaman açılırken ince yatay pembe şeritler gözüküyordu. Bilgisayar açılınca kayboluyordu.

Bir gün kullanırken ekran gitti geldi. Tamamen pembeye dönmüştü.

1543578653082466.jpg

Sürekli kullandığım bir bilgisayar olmadığı için sorun etmedim. Pembe de kullanırım dedim. Devamında pembe ekranı da arar oldum.

1543578661715897.jpg

Şu ana kadar 4 adet laptop kullandım. Bir de evde kişisel amaçlı kullandığım masaüstü var. 14 yıllık Toshiba laptop takır takır çalışırken 4 yıllık Lenovo'da böyle sorun çıkması (İlk yılında da ilginç sorunlar çıkmıştı.), buna ek olarak kardeşime aldığım Lenovo telefonda 1 ay sonra çıkan şarj sorunu (4000 mah ~12 saatte doluyordu) Lenovo'dan artık uzak durmam gerektiğini gösterdi.

Sorum şu olacak; HDMI ile bağladığımda görüntü normal olarak geliyor. Sorun ekranda anlayacağınız. Bu neden kaynaklanmış olabilir? Zamana bağlı mı yoksa farklı bir sebepten ötürü mü? Ekranı değiştirdiğimde uzunca bir süre beni idare edeceği garantisi var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop'u bir ekrana HDMI ile bağladığında kusursuz çalışıyorsa bunun anlamı laptop ekran panellerinde arıza var demektir. Bu paneller biraz şans işi..
Tabi ki darbeye, ezilmeye ve sıcaklığa çok çok dayanıklı değiller ama 4 5 seneden itibaren birazcık hor kullanılmışsa ve şansızsan panel ledleri az az ölmeye başlar etkileri farklı olur.
Benim de 5 senelik monitörüm Aoc'un 4-5 tane dikey çizgiler var. Ne zaman ölecek diye merak ediyorum hala kullanıyorum.
Laptop olunca iş daha zor ve pahalı olabilir. Yani biraz araştır et ekran almanın takmanın maliyeti nedir diye de.. Basit bir işlem olur gibime geliyor ama fiyatı önemli.. Eğer sana gelip 500 600 lira veya üstü derlerse google amcaya gir bi tane monitör al HDMI girişli ve tak kullan eğer laptop sadece evde kullanılıyorsa.

Dosya Ekleri

• IMG_20181130_160624.jpg
    IMG_20181130_160624.jpg
    244 KB · Görüntüleme: 53
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı