LG Optimus L5 SD karta uygulama taşıma

Evet uzun bir aradan sonra root etmeme rağmen yine de öyle bir buton yok. Ayrıca 4.1.2'ye güncellediğim halde çözüm önerisi olan ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sakın root etme. LG çok iyi bir firma olduğundan 4.1.2 güncellemesinde bu özelliği aktifleştirdi.
saçma sapan konuşmayın şu anda 4.1.2 sürümünü kullanıyorum halen aynı bir değişiklik yok

bir çok android telefon kullandığımdan tahmini birşey söylemek istiyorum.
telefonda 3 çeşit hafıza vardır.
birincisi; telefon hafızası
ikincisi; dahili hafıza'dır internal kart olarakta bilinir ki buda telefon hafızası oluyor xplore ile baktıgınızda simgesi telefon simgesidir (sd karta taşı dediğimizde programlar bu hafızaya taşınıyor)
üçüncüsü ise; sd kart'tır external kart olarakta bilinir. bu ise bildiğiniz telefona yandan takılan micro sd karttır.

eski telefonum xperia tipo st21i 'de birinci hafıza dediğim dahili hafıza yanlış hatırlamıyorsam 200mb civarıydı ki üç beş uygulamada dolup taşıyordu. ama o telefonda sd karta taşı secenegi oldugu için root yetkisi verip neredeyse tüm uygulamaları ikinci hafıza dediğim dahili hafızaya taşıyarak daha fazla uygulama yüklüyordum. dahili hafıza 1 yada 2gb idi. ama zamanla bu da bana yetmemeye başlamıştı. gittim 8 gb micro sd kart aldım yani ücüncü hafıza dediğim sd kartı aldım. bu noktadan sonra yaptığım şey ise ikinci hafıza dediğim dahili hafıza ile üçüncü hafıza dediğim sd kartı değiştirmek oldu. yani program yükledikten sonra sd karta taşı secenegini seçtiğimde eskiden 1-2 gb olan hafızaya değil de değiştirdiğim için 8gb olan micro sd karta taşımayı başardım. yani gerçekte external kart olan 8gb yi telefonda bir kaç ayar çekerek ki bu ayarı yapabilmeniz için root yetkisi gerek ayar çektikten sonra external 8gb olan kartı telefonum dahili hafıza olarak görmeye başladı.
bu ayarı internette araştırarak bulabilirsiniz. ben türkçe dokuman bulamamıştım bu konuda. sadece ingilizce dökümanlar var. inglizcesi iyi olanlar google amcaya "swap Internal SD card and External SD card" diye sorarak bulabilirler.

şimdi esas lg L5 teki taşıma sorununa gelirsek. telefonu bir haftadır kullanıyorum ve şunu farkettim.
bu telefonda iki çeşit hafıza var
birincisi telefon hafızası
ikincisi external yani sd kartımız.
tukarda da belirttiğim gibi normalde sd karta taşı dediğimizde dahili hafızaya programlar taşınır. ama bu telefonda xplore ile baktıgımda şunu gördüm.
yine 3 çeşit hafıza var
birincisi telefon hafızası
ikincisi dahili hafıza ama bunu telefon hafızasıyla bir görüyor.
üçüncüsü external hafıza.

kafanızı karıştırmadan basitçe açıklayayım. normal bir telefonda sd karta taşı dediğimizde dahili hafızaya taşır ama bu telefonda dahili hafıza aynı zamanda telefon hafızası yani ikisi aynı hafıza. bu sebepledir ki telefon taşıma yapmıyor. zaten olması gereken yerde neyi nereye taşısın. anlatabildim mi?

ama benim xperia tipo'da uyguladığım yöntemi bu telefonda uygulayarak 8gb'lik sd kartı yani external hafızayı telefona dahili hafıza diye gösterebilirsek belki bu sorun çözülür şuanda 2 küsür gb olan telefon hafızası bana yetiyor ilerde yetmez olursa bu yöntemi denerim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı