LGA 1700 ve DDR4 hakkında

GRBreakpoint

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese günaydın. Merak ettiğim bir konu var. 12600k işlemci almayı düşünüyorum anakartla beraber, sistemi yavaş yavaş güncellemek adına. Elimde halihazırda 3000 MHz 16 GB RAM var. Bu RAM'leri satmadan LGA 1700 anakarta takmak istiyorum.

İlk sorum şu, alacağım anakart hem DDR5 hem de DDR4 mü destekliyor? Yoksa ben alırken kendim mi seçiyorum DDR5 ya DDR4 olarak? Çünkü DDR5 slot yapısı DDR4'ten farklı diye biliyorum.

İkinci sorum ise, sizce DDR4 standartı kaç yıl daha bizleri götürür? DDR4 ne zaman DDR3 gibi tarihin tozlu sayfalarına karışır ve DDR5 yeni standart olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
12600k yerine 12500/12400 de alabilirsiniz. Açıkçası o işlemci ile OC yapılabiliyor.

OC çok severim ve donanımın ömrü bitmeye başladığında OC kurtarıyor ve 2 yıl daha sistemin güncel olmasını sağlıyor. En az 12600K ve bütçe elverirse 12700K. İşlemci ne kadar iyi olursa sistem o kadar uzun ömürlü oluyor. Ekran kartı ile işlemciyi ucu ucuna almamak gerekiyor bence eğer bütçe varsa. Örneğin X ekran kartını 12400 kurtarıyor diyelim; ilerleyen yıllarda işlemci ağırlıklı bir oyun çıktığında örneğin şuan CoD:Warzone gibi sıkıntıya sokuyor. Sıkıntıya sokmasa da %80-90larda geziyor kullanım.

Tam benim kafadansın vallaha. Alabiliyorsun iyi bir şey al o zaman. Hem BCLK OC hem çarpan ile OC yaparsın. Ama bu işlemcinin ömrünün bitmesi için daha 5 senesi var.

Yeni konular

Geri
Yukarı