Linux dağıtımları Windows'a nazaran niye daha az hata alıyor?

Yüzeysel kullanıyorsundur. Biraz detaylara indiğin zaman mümkün olabiliyor böyle sorunlar.

Olabilir. Fakat Windows ve Linux'u aynı seviyede kullandığımı farz ediyorum. Yani aynı seviyede Windows hata almaya başlıyor ama Linux bana mısın demiyor.
Kali Linux'da sorunla karşılaşmamak gerçekten büyük bir şans, ben de Arch kullandım 1 yıl boyunca, sistemsel bir hatayla karşılaşmadım. Windows kullandım yaklaşık 8 yıl boyunca, donanımsal birkaç uyumsuzluk mu diyelim artık bilemiyorum mavi ekran almıştım birkaç kez, eski sistemimdi.
Arkadaşın dediği gibi Kernel yazılımları açık kaynak olduğu için hata ile karşılaşmak gerçekten çok güç. Native çalışan yazılımlar da aynı şekilde hiç sorun çıkarmıyor. Bu yönü zaten beni kullanmaya itiyor.

Zaten lanet şey grubu Boot menüye kilemişti USB'yi Boot edemiyordum ve BIOS menüsü gelmiyordu.
Ben de en eski yönte olan
sudo su
-rm rf /
Komutuyla kaliden kurtuldum. Bir daha kaliye dönmem😆😆

Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir. Fakat Windows ve Linux'u aynı seviyede kullandığımı farz ediyorum. Yani aynı seviyede Windows hata almaya başlıyor ama Linux bana mısın demiyor.

Evet teoride Windows sürücüleri daha iyi olmasına rağmen mavi ekran gibi sorunlar daha fazla yaşanıyor. Sebebi çekirdeğin stabilitesi olabilir. Şanssızlık faktörü de büyük bir etken, mesela ben belki 10 yıldır Windows'da mavi ekran hatası almadım.

Evet teoride Windows sürücüleri daha iyi olmasına rağmen mavi ekran gibi sorunlar daha fazla yaşanıyor. Sebebi çekirdeğin stabilitesi olabilir. Şanssızlık faktörü de büyük bir etken, mesela ben belki 10 yıldır Windows'da mavi ekran hatası almadım.

Olabilir🙂

Linux'te de bir suru hata alirsin. Bence ufak tefek aldigin hatalar bakimindan Linux Windows'a gore cok daha kotu durumda. Kiminde WIFI calismaz, kiminde Bluetooth pat diye kesilir vs. DE testi yapan insan sayisi az, kullanici raporlamalari yetersiz ve sonucta Windows gibi support edilen bir sey degil bu.

Ama katastrofik hata soz konusuysa Linux Windows'tan cok daha basarili. En son Kernel Panic gordugumde dogru duzgun sakalim cikmiyordu. Bunun da sebebi Linux'un acik kaynak olmasi ve sunucularda cok agir kosullarda test edilmesi sebebiyle tas gibi bir cekirdeginin olmasi.

Windows oyle ki, etkinlik sirasinda BSOD vermisligi var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mavi ekran hatalarının, bir çok nedeni var.
Linux'ta da hata alırsınız.
Örneğin, kernel yükseltirken, grub ve ya xorg yapılandırırken falan birçok kes boot edemedim Linux'u.

Linux üzerinde, recoveryden sisteminiz kurtarabilirsiniz.
Windows'ta ise ben, önemli bir iş yapmadan önce sistemi görüntüsü ile yedek alır, sonra işimi yaparım. Böylelikle bir sorun olursa rahat bir şekilde sistemi eski haline ayarlarına döndürürüm.

Geri
Yukarı