Linux Mint Cinnamon Dual Boot yapılmıyor

Kerem.Arslan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar bu videoda olduğu gibi Linux Mint Cinnamon'ı başarılı bir şekilde yükledim. Her şey bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlattı. Ama Dual Boot ile hangi işletim sistemine girmemi isteyen ekran beni karşılamadı ve direkt Windows'a attı :D. Videodaki gibi işletim sistemi seçme menüsüne nasıl geçebilirim?

Not:
Kurulumu başarılı şekilde yaptım herhangi bir hata almadım. Monster Tulpar T5 v20.1.1'de yaşıyorum bu sorunu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS ayarlarından Boot kısmına en başa Linux Mint'i getirin. (Yüksek ihtimal Ubuntu yazıyordur.)
Tamam siz oradan Linux'u seçince açılışta size soracak. O ekrana GRUB menüsü deniyor, en başa Mint'i alırsanız GRUB menüsü gelecektir açılışta.
image.jpg
image.jpg

Sırası bu şekilde ama GRUB diye bir seçenek yok :/.

BIOS üzerinden boot sırasında GRUB'u ilk sıraya aldınız mı? Windows'un "hızlı başlatma" özelliğini kapatın, GRUB'u en başa alıp tekrar deneyin.
Dediğiniz gibi Windows'dan o ayarı şimdi kapadım. BIOS'a girip yeniden deneyeceğim.
Hocam kurulum ekranında önyükleyiciyi nereye kurdunuz? O aygıtı BIOS'tan ilk sıraya alıp deneyin.
Konuda bulunan videonun aynısını uyguladım. Farklı olarak sadece Samsung PM981a SSD'ye kurulum gerçekleştirdim.
Dediğiniz gibi Windows'dan o ayarı şimdi kapadım. BIOS'a girip yeniden deneyeceğim.
Yaptım ama hâlâ GRUB yok. Kurulum yaparken hiç de hata almadım ki neden böyle olmuş olabilir acaba?
BIOS ayarlarını iyice kurcalayın, OS Boot Manager tarzında bir ayar olması lazım.
Dediğiniz ayarları buldum galiba hocam hangisini üst tarafa almalıyım?

image.jpg

Not:
Ubuntu’yu üst tarafa aldım ve sorun çözüldü artık GRUB menüsüne geliyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı