Linux Mint Cinnamon kurulumu siyah ekranda kalıyor

semsi00

Femtopat
Daha fazla  
Linux Mint kendi sitesinden ISO dosyasını indirip Rufus ile USB boot oluşturdum. USB üzerinden boot ettikten sonra Start Linux Mint seçeneğini seçtim fakat siyah ekranda kaldı. Ekranın sol üst tarafımda sadece bir alt tire yanıp sönüyordu. Nerede hata yaptım, kurulumu nasıl yapabilirim acaba? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Linux Mint kendi sitesinden ISO dosyasını indirip Rufus ile USB boot oluşturdum. USB üzerinden boot ettikten sonra Start Linux Mint seçeneğini seçtim fakat siyah ekranda kaldı. Ekranın sol üst tarafımda sadece bir alt tire yanıp sönüyordu. Nerede hata yaptım, kurulumu nasıl yapabilirim acaba? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Anakartınız UEFI mi? Uefiyse MBR olan kısmı GPT seçmelisiniz. Eğer gptyse dd ile yazdırmadıysanız dd ile yazdırmayı deneyin bir de. Gene düzelmezse Ventoy ile deneyebilirsiniz. Bir de
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video aracılığıyla Mint'ten indirdiğniz sürümün hash değerleri sitede verilen değerlere uyuşuyor mu kontrol edin. Nadiren de olsa bazen dosyalar anlık kopmalar veya eksik veri gönderilmesi gibi nedenlerle bozuk inebiliyor.

@semsi00 hocam dosyayı yazdırırken bozulma vs olabilir olmaz ise başka bir dağıtım deneyin.

Olmaz ise başka bir dağıtım deneyin derken? Neden böyle bir şey yapsın ki? En fazla ISO dosyasının hash değerleri uyuşmuyorsa yeniden indirir olur biter.

Anakartınız UEFI mi? Uefiyse MBR olan kısmı GPT seçmelisiniz. Eğer gptyse dd ile yazdırmadıysanız dd ile yazdırmayı deneyin bir de. Gene düzelmezse Ventoy ile deneyebilirsiniz. Bir de
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video aracılığıyla Mint'ten indirdiğniz sürümün hash değerleri sitede verilen değerlere uyuşuyor mu kontrol edin. Nadiren de olsa bazen dosyalar anlık kopmalar veya eksik veri gönderilmesi gibi nedenlerle bozuk inebiliyor.
UEFI değil anakartım. İndirdiğim isonun hash koduna sahibim lakin neyle karşılaştıracağımı bulamadım. Mint bu bağlantı üzerinde Linux Kullanıcıları Derneği yazan kısımdan indirdim.

UEFI değil anakartım. İndirdiğim ISO'nun hash koduna sahibim lakin neyle karşılaştıracağımı bulamadım. Mint bu bağlantı üzerinde Linux Kullanıcıları Derneği yazan kısımdan indirdim.

Attığım video aracılığıyla

2df322f030d8ff4633360930a92d78829d10e515d2f6975b9bdfd1c0de769aca *linuxmint-21.1-cinnamon-64 Bit. ISO
Bu hash kodunu kıyaslayabilirsiniz.

Attığım video aracılığıyla

2DF322F030D8FF4633360930A92D78829D10E515D2F6975b9bdfd1C0DE769ACA *linuxmint-21.1-cinnamon-64 Bit. ISO
Bu hash kodunu kıyaslayabilirsiniz.

Ek olarak bu karede gördüğünüz gibi altta bulunan sha256sum.txt yazan kısımdan hash değerlerini öğrenebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230509_002243.png
    Screenshot_20230509_002243.png
    320,5 KB · Görüntüleme: 16
Sorunun tam olarak neyden kaynaklanabileceği konusunda aklıma bir şey gelmedi maalesef.
Anakart BIOS ayarların olması gerektiği gibi mi bilmiyorum. GPT olarak değil MBR olarak flashlayın.
Çünkü BIOS'unuz UEFI değil. Hash hesaplaması için de Quickhash yazılımını kullanmanı öneririm. İşi kolaylaştırıyor. Hash konusunda neyle neyi eşleştireceğim diye bilemediyseniz, indirdiğin ISO dosyasının bir hash değeri vardır ve onun ile aşağıda en solda yazan sha256sum.txt'yi indirip eşleştireceksin.

02.png

Eşleştirip tekrar Rufus ile yazdırın. Yine aynı sorunu yaşarsan (ki sorunun kaynağını bulup yardım etmeyi isterdim) Flash belleğe Ventoy yükle. Sonra ISO dosyasını o flash belleğe at ve Linux Mint'i Boot edip tekrar dene.

Yeni konular

Geri
Yukarı