Linux Mint güncel kernelde internet sorunu

Rolnes

Hectopat
Merhaba,

Mint dağıtımını kurar kurmaz güncel 5.3.0-46-generic sürüm numaralı kerneli de günceledim.

Daha önce diğer dağıtımlarda da 5. kernel sürümünde açılışta internet bağlantısının geç gelmesi sorununu yaşadım. Ancak Mint'te bu durum biraz daha fazla gibi geldi.

Bilgisayarı her yeniden boot edişimde neredeyse ilk altı dakika boyunca internet erişimi olmuyor. Bu sorun yalnızca kablolu bağlantıya mahsus mudur? Çözümü var mıdır?

Bir de ayrıca kernellerin desteği hakkında biraz kafam karıştı.

1587424120372.png

Beşinci sürümün son destek tarihi 08.2020 iken, dördüncü sürümün son tarihi 04.2023 görünüyor. Sizce hangisi daha kararlı ve güvenlidir?

1587424196733.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet bağlantısının geç gelmesi ile ilgili olarak donanım ve kernel uyumunu araştırmalısınız.
4.15 kernel lts (long term support) versiyondur, diğer versiyonlara göre çok daha uzun süre güvenlik ve hata düzeltme güncellemesi alır.

4.15 kernel ihtiyacınızı karşılıyorsa kullanmaya devam edebilirsiniz. Güncel kernel sürümlerini kullanmanızı gerektirecek yeni bir donanım veya spesifik bir yazılım varsa durum değişir tabi.

Teşekkür ederim yanıt için.

O halde dördüncü kernele döneceğim. Boot ekranından dördüncü versiyonu seçip içerisinden beşinciyi silmem gerekiyor değil mi?

Dual boot kullanmama rağmen direkt olarak Mint parola ekranıyla karşılaşıyorum. Nasıl boot ekranını aktif hale getirebilirim?

Teşekkür ederim yanıt için.

O halde dördüncü kernele döneceğim. Boot ekranından dördüncü versiyonu seçip içerisinden beşinciyi silmem gerekiyor değil mi?

Dual boot kullanmama rağmen direkt olarak Mint parola ekranıyla karşılaşıyorum. Nasıl boot ekranını aktif hale getirebilirim?

Grub (açılacak sistemi seçtiğmiz ekran.) sisteme kurulmuştur muhtemelen. Sorun uefi ile mi ilgili yoksa grub ayarlarıyla mı ilgili kestirmek zor.
Uefi konusunda pek bilgim yok açıkçası, bilen bir arkadaş cevap verecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı