Linux Mint kurulum sonrası kriter dışı hatası

cagatay1926

Decapat
Arkadaşlar merhaba, kardeşimin eski bilgisayarına Linux Mint Xfce kurmak istiyorum Dual boot değil sadece Linux Mint, öncelikle sistem Core 2 Duo E2200 2 GB RAM ve GTX550 Ti ekran kartı bulunuyor, Rufus ile disk bölümü düzeni MBR, dosya sistemi NTFS olarak yazdırıyorum, (FAT32'de USB'yi taktığımda boot edemiyorum) USB'yi takıp boot edip ilk seçeneğe tıkladığımda ekran donuyor fakat Tab A basıp quiet splash -- dizisini silip nomodeset yazdığımda problemsiz bir şekilde ekran açılıyor ve kurulumu yapıyorum, fakat çözemediğim konu ise bütün kurulum işlemleri bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlattığımda logo ekranından sonra monitörde kriter dışı hatası alıyorum, farklı bir monitörde ve büyük bir televizyonda da denedim fakat sorun devam ediyor.

Forumda bir arkadaşın açılışta gelişmiş seçenekler ile reboot ettiğinde düzeldiğini görüp denediğim yöntemler ise: Bilgisayar açılırken ESC'ye veya Shift'e bastığımda önyükleme seçenekleri gelmiyor ve bu yüzden gelişmiş seçenekleri açamıyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum.
(Bir çok Linux dağıtımı denedim hepsinde farklı şeyler olsa da sonuç olarak hepsinde aynı problemi yaşıyorum)

@Dengesiz Kokarca NTFS ve FAT32 var sadece.

grub.png

Hocam aynı ISO dosyasını VMware ile kurduğumda normalde ilk açılışta bu ekran geliyor, ve forumda ki bir arkadaş resimdeki gibi gelişmiş seçeneklere tıklayıp ondan sonra reboot seçeneğine tıkladığında çözebilmiş sorunu, fakat benim kurulum yaptığım bilgisayarda bu grub seçeneği karşıma çıkmıyor(ESC'ye veya Shift'e bastığım halde) bu sebepten ötürü gelişmiş seçenekleri seçemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemini şu şekilde aç.

Grub menüsü => Gelişmiş seçenekler => çekirdeğin kurtarma kipi => resume

Başlangıçta Grub menüsü görünmüyorsa, açılış sırasında ESC ya da shift tuşlarına basarsın.

Masaüstüne ulaşınca şu komutla Nvidia sürücüsünü kurarsın.

Kod:
LC_ALL=C apt update ; apt install nvidia-driver-390 nvidia-settings

Sonrasında sistemini yeniden başlatırsın. Secureboot seçeneği varsa ve etkinse, BIOS'tan kapatmayı unutma.

Geri
Yukarı