Çözüldü Linux Mint MATE bilgisayar adını değiştirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Kurulumda PC adını OEM olarak bırakmışım, acaba değiştirmenin bir yolu var mıdır?

sudo nano /etc/hostname OEM yazan yeri silip istediğiniz adı yazın. Sonra yeniden başlatın.

Son düzenleyen: Moderatör:
sudo nano /etc/hostname OEM yazan yeri silip istediğiniz adı yazın. Sonra yeniden başlatın.

Hocam bilgisayar adı derken kullanıcı adını kast etmiştim, dediğiniz işe yarıyor ama bana kullanıcı ismi gerek. Onu değiştirmenin bir yolu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bilgisayar adı derken kullanıcı adını kast etmiştim, dediğiniz işe yarıyor ama bana kullanıcı ismi gerek. Onu değiştirmenin bir yolu var mıdır?
Kullanıcı ekleyebilirsiniz. Nasıl olsa yeni hesap root olmayacak ya.
Menüde görünen tüm programları masaüstüne de panele de kısayol yapabilirsiniz.
Python gibi komutları bile kisayol yapabilirsiniz.
Hatta açılışa da istediğiniz uygulama veya komutu ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı ekleyebilirsiniz. Nasıl olsa yeni hesap root olmayacak ya.
Menüde görünen tüm programları masaüstüne de panele de kısayol yapabilirsiniz.
Python gibi komutları bile kısayol yapabilirsiniz.
Hatta açılışa da istediğiniz uygulama veya komutu ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı eklersem yüklediğim uygulamalar ve yaptığım ayarlar geçer mi peki? Eğer geçmezse direk kalsın ya, çok önemli değil sadece takıldım ona.

Evet dostlar, yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Artık Google hesabını ayarlamam ve Arduino için driveri yüklemem gerek, ha bir de tema ayarlarım belki.

Herkese iyi akşamlar.

Kullanıcı eklersem yüklediğim uygulamalar ve yaptığım ayarlar geçer mi peki? Eğer geçmezse direk kalsın ya, çok önemli değil sadece takıldım ona.

Evet dostlar, yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Artık Google hesabını ayarlamam ve Arduino için driveri yüklemem gerek, ha bir de tema ayarlarım belki.

Herkese iyi akşamlar.
Uygulamaları Root hesabı kurar.
Kullanıcı hesabından etkilenmez.
Ama Wine, Playonlinux, Proton gibi emülatörler ve bunlarla kurduklarınız etkilenir.

Son düzenleme:
Çözüm
Sen OEM kurulum yapmışsın ama sanırım OEM kurulumu tamamlamamamışsın. Şu bağlantıyı inceleyip, sistemi kullanıcı için hazır hale getirmeyi denersin. Linux Mint Ön-Kurulum Kipi (OEM Kurulum) — Linux Mint Installation Guide belgelendirme çalışması

Not: Bu şekilde ayarların ve uygulamaların sıfırlanabilir.

Bu acıttı işte, bunu yapmayı unutmuşum.

Neyse, teşekkür ederim hocam. Dediğinizi yapınca sorun çözüldü ama program ve ayarlar gitti, neyse çektiğim fotoğraflardan ayarları eski haline getireceğim.

OEM kurulum, PC üreticileri için ön yüklemeli bir kurulum çeşididir. Son kullanıcı için önerilmez, bir tanıdığının bilgisayarına kurulum yapıp teslim edeceksen önerilebilir, böylece teslim ettiğinde kendi ayarlarını kendisi yapabilir.

Geri
Yukarı