Rehber Linux Mint terminal ile tuş atamalarını değiştirme

Öncelikle herkese iyi forumlar dilerim. Klavyemde "." tuşunun switchi kırıldığı için "." ve ":" kullanamıyordum. Linux içerisindeki klavye ayarlarından numpaddeki virgül tuşunu kolay şekilde "." olarak kullanmaya başladım ama yazılımla uğraştığım için ":" kullanmam gerekliydi ve numpad üzerindeki tuş bana bunu sağlamıyordu. Bende Linux üzerindeki bir çok sorunun terminal ve kodlar ile çözülebildiği gerçeğine dayanarak küçük bir araştırma ile bulduğum şeyleri bir arada derleyip rehber şeklinde paylaşmak istedim. Aşağıda sırayla komutları ve bilgilendirmeleri verdim, umarım birilerine faydalı olur.

xev

bu kodu çalıştırdıktan sonra değiştirmek istediğim tuşa basıyorum ve terminalde çıkan loglarda 3. satırda keycode infosu ile keycode öğreniyorum. Örnek olarak virgül için benim keycode değerim 51 idi.
2023-07-25_18-32.png

Ardından aşağıdaki komutu yazıyoruz.

xmodmap -pke

bu kodu çalıştırdıktan sonra karşıma klavyedeki tüm tuşlar ve bilgilerin listesi çıkıyor buradan seçtiğimiz tuşa atayacağımız tuşu buluyoruz bunun içinde xev komutunu kullanabiliriz (klavyemde "." tuşu kırık olduğu için ben internet aracılığı ile buldum). Bulduktan sonra satırdaki bilgilendirmeler ve biraz ingilizce ile istediğimiz karakter adını buluyoruz. Örnek olarak keycode 51 satırında "keycode 51 = colon comma colon comma" yazıyor yani kullanmam gereken Karakter "colon comma" (bazı keycode satırları çok karışık olabiliyor internet üzerinden teyit edilmesi daha iyi olur).
2023-07-25_18-34.png

Sonrasında aşağıdaki komutu yazıyoruz.

xmodmap -e "keycode 51 = colon comma"

keycode 51 yerine değiştireceğiniz tuşun keycode ve numarasını, colon comma yerine kendi atayacağınız tuşun karakter ismini giriyorsunuz. Bu komut keycode 51 tuşuna (virgüle) bastığımda ":" yazmasını sağlıyor.

Şimdi bunu kalıcı yapmak için yapmam gereken bazı şeyler var.

Öncelikle dosya yöneticisinden "ev dizini" kısmına gelip "Ctrl+H" ile gizli dosyaları görünür yapıyoruz. Diğer türlü yukarıdaki bar üzerinde "görünüm" yazısına tıklayıp ardından gizli dosyaları göster ile de yapabiliriz (garip şekilde görünüm kısmına tıklayınca açılan seçeneklerde ScreenShot alamıyorum).
2023-07-25_18-37.png
Ardından terminale giriyoruz ve bu komutu yazıyoruz

touch ~/.Xmodmap

Bu komut ev dizininde boş bir komut dosyası oluşturuyor ve bu varsayılanda gizli oluyor. Az önce yaptığımız işlem ise bu dosyayı görmemizi sağlıyor. Bu komutu yazdıktan sonra dosya yöneticisi üzerinden "ev dizini" bölümüne geliyoruz ve genelde en aşağıda komut dosyaları oluyor. Burada ".Xmodmap" adlı bir komut dosyası olması gerek. Buna çift tıklayıp açıyoruz (normalde klasik not defteri gibi açılmalı, eğer bir sorun çıkarsa her hangi bir not defteri düzenleyicisi ile açabiliriz).
2023-07-25_18-43.png
Ardından içine bu komutu yazıyoruz.

keycode 51 = colon comma
Daha önce söylediğim gibi keycode 51 kısmına değiştirmek istediğiniz tuşun keycode ve numarasını, colon comma kısmınada atayacağınız tuşun karakter ismini yazıyorsunuz. Ardından dosyayı kaydedip kapatıyoruz.
2023-07-25_18-43_1.png
Tekrar terminali açıyoruz ve sırayla aşağıdaki komutları yazıyoruz.

mkdir -p ~/.config/autostart

Bu komut sistem başladığında devreye girecek komutlar için.

nano ~/.config/autostart/xmodmap.desktop

Bu komutu yazdıktan sonra terminalde arayüz gibi bir şey açılması lazım. Buraya aşağıdaki komutu yazıyoruz.

[Desktop Entry]Name=XmodmapExec=/usr/bin/xmodmap /home/kullanıcıadınız/.XmodmapType=ApplicationX-GNOME-Autostart-enabled=true
2023-07-25_18-45.png

Kullanıcı adınız kısmına Linux kullanıcı adınızı yazıyorsunuz (bilmiyorsanız ayrı bir terminal sayfası açıp whoami yazıp öğrenebilirsiniz). Aralarda boşluk varsa boşluk yerine "_" koymamız gerekiyor. Bu komutu yazdıktan sonra "Ctrl+O" ardından "Enter" ile kaydedip ardından "Ctrl+X" ile çıkıyoruz. Tüm bunları yaptıktan sonra son olarak bir komut daha giriyoruz.

chmod +x ~/.config/autostart/xmodmap.desktop

Tüm bunların ardından bilgisayar yeniden başladığında yaptığımız tuş atama komutu otomatik olarak çalışacak ve siz bir düzenleme yapana veya klavye düzeni değiştirene kadar atadığınız tuş aynı şekilde kalacaktır.

Son düzenleme:
Faydalı, güzel bir rehber olmuş, ellerinize sağlık 👍
Rica ederim hocam. Linux Mint işletim sistemine yeni geçtiğim için baş gösterecek bir çok sorun olduğunu şimdiden görebiliyorum. Önemli çözümleri rehber olarak yayınlamayı düşünüyorum.

Eklemek istediğim bir şey var, eğer başka tuş atamalarıda yapacaksanız komut dosyası oluşturan kodları yazarken sonundaki dosya ismini değiştiriyoruz, örnek olarak:

touch ~/.Xmodmap2

[Desktop Entry]
Name=Xmodmap
Exec=/usr/bin/xmodmap /home/kullanıcıadı/.Xmodmap
Type=Application
X-GNOME-Autostart-enabled=true

Edit: Eğer 1'den fazla atama yapacaksanız yukarda dediğim gibi 2 farklı dosya oluşturmayın. Mevcut .Xmodmap dosyasında alta bir satır daha çekerek 2. atamayı yazın. Tabi bunu Xprofile yardımıyla yapmamız lazım. Bir çok defa Autostart ile denesemde 1'den fazla atama yaptığımda hepsi birden geçersiz oluyordu. Belki Xprofile ile atama yapmak ile ilgili 2. bir rehber oluşturabilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı