Linux Mint "ubuntu boot failed" Hatası

Boot menüsünde Windows altta görünüyor, yani ben birkaç saniye ekranda seçim yapmazsam Linux'le açılış yapılıyor. Bunu Windows'la değiştirebilir miyiz?

Linux Mint'e GRUB Customizer kurarak yapabilirsiniz.

İkincisi, BIOS'ta legacy yerine UEFI'yi önceliğe aldığımda bilgisayar açılmıyor. Aynı boot hatasını alıyorum. Bunun sebebi nedir? Yani bu bu legacy ve UEFI olayını araştıracağım boş bir zamanda da genel bir fikir almak için soruyorum.
Sistemi Legacy kurmuş olabilir misiniz?

Bir de Windows'u kapat dediğimde kapanır gibi yapıp uykudan uyanmış gibi tekrar açılıyor. Yani Windows, güç düğmesine birkaç saniye basılı tutmadan bilgisayar kapanmıyor. Linux'te bu sorun yok. Bu sorun bu konuya ait olmayabilir ama yine de bahsetmek istedim.
Windows'tan hızlı başlatmayı kapatın.

Windows EFI dosyaları silindiyse:

Aşırı yoğun çalışıyorken "aradan çıksın şunu da halledeyim" derken windows'tan oldum. :)

Şimdilik usb'den mint çalıştırıp zaman buldukça söylediklerinizi deneyeceğim.

Takılırsam yine buradan yardım isterim. İyi geceler, çok teşekkürler.

Dün gece hallettim problemi.

Tam teknik detayı bilemiyorum ama Linux kurulumunu düzgün yapmadığım için boot hatası veriyormuş. USB'den kurulumu sorunsuz tamamlayınca açılışta boot menüsünde Windows'u da görmeye başladım.

Bir iki küçük problem daha var:

Boot menüsünde Windows altta görünüyor, yani ben birkaç saniye ekranda seçim yapmazsam Linux'le açılış yapılıyor. Bunu Windows'la değiştirebilir miyiz?

İkincisi, bios'ta legacy yerine uefi'yi önceliğe aldığımda bilgisayar açılmıyor. Aynı boot hatasını alıyorum. Bunun sebebi nedir? Yani bu bu legacy ve uefi olayını araştıracağım boş bir zamanda da genel bir fikir almak için soruyorum.

Bir de Windows'u kapat dediğimde kapanır gibi yapıp uykudan uyanmış gibi tekrar açılıyor. Yani Windows, güç düğmesine birkaç saniye basılı tutmadan bilgisayar kapanmıyor. Linux'te bu sorun yok. Bu sorun bu konuya ait olmayabilir ama yine de bahsetmek istedim.

@izmirkartali
GNU/Grub config dosyasını düzenleyerek windows'un otomatik açılmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı