Linux nasıl bir işletim sistemi?

CanAygun

Hectopat
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi nasıl bir sistem bu? Hiç kullanmadım ve nasıl bilmiyorum.
Bizim 8.1'den farkları neler?
Oyunda sorun çıkartır mı?

Linux açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Windows 8.1 ile kıyaslama bile farkları çok. Oyun açısından sıkıntılı Mac'te dahi azlık varken Linux'ta oyun yok. Sadece internette gezineceğim,facebook,twitter kullanacağım derseniz kullanın. Fakat oyun oynarım derseniz hiç düşünmeyin.

Linux açık akynak kodlu bir işletim sistemidir. Android bile linux tabanlıdır. işletim sistemine para vermek istemiyorsan kullanabilirsin. İlk defa kullanıcaksan ubuntudan başla.

Denemek için kullanabilirsin. Bazı Windows oyunlarını oynayabilirsin. Özel programlar var. Ama deneyince sen de göreceksin Windows gibi değil. Bir süre sonra yapacak bir şey bulamayabilirsin. İnternette istediğin gibi gezinirsin ama.

Önce şunu belirtmekte fayda var.
Linux, işletim sisteminin çekirdeğidir, Linus Torvalds tarafından yazılmıştır.
Onu kullanılır hale getiren ise GNU'dur, GNU Richard Stallman tarafından duyurulmuş ve halen onun liderliğinde geliştirilmektedir.
Yani biz kullandığımız zaman Linux'u tek başına değil, GNU ile birlikte kullanıyoruz.
Bu nedenle çekirdeğin adı olan Linux yerine GNU/Linux dememiz gerekir.

GNU/Linux açık kaynak kodludur ve özgür yazılım olarak geçer.
Özgür yazılım olma nedeni ise, içeriğinin görünür olması ve isteyen herkesin onu değiştirme hakkının olmasındandır.
Bu nedenle GNU/linux kullandığınız anda artık o sizindir, ne isterseniz onu yaparsınız.
Eğer yazılımcı iseniz, bir şeyler geliştirip ücretli veya ücretsiz dağıtabilirsiniz.

Bu kısa açıklamadan sonra kullanımına gelebiliriz.
GNU/Linux'a oyun şirketleri gerekli desteği vermemektedir, bu yüzden oyun konusunda Windows kadar geniş seçeneğe sahip değildir.
İşin içinden oyun kısmını çıkarırsak, oldukça gelişmiş, kullanışlı bir işletim sistemidir.
GNU/Linux için yazılmış on binlerce yazılım, dağıtımların kendi depolarında barındırılır ve komut ile kurulur veya kaldırılır.
GNU'Linux'un 50'ye yakın masaüstü ortamı seçeneği vardır, kimisi eski kimisi yeni makineler içindir ve hepsinin amacı farklıdır.
Örneğin 1GB Ram olan makine dahi çalıştırılabilir.
Kısaca GNU'Linux seçeneği bol sınırsız bir uzay gibidir, onu kullanmak tamamen kullanıcının karar ve yetenek mekanizmasına bağlıdır.

Bu da benim GNU/Linux masaüstüm.

Ekran görüntüsü_2020-05-31_18-17-52.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı