Linux Terminal kodlarını öğrenmek

A00110001

Centipat
Linux mimarili işletim sistemine geçtim ama tam kurulum yapmadım. Çünkü kod vb. bilmiyorum. Terminaldeki bu kodlar nereden öğreniliyor? Belirli bir kaynak var mı? Kimler yazıyor? Linux'u geliştirmenin herkese açık olduğunu okudum. Geliştirmek istesem ne yapmam gerekir? Çok komplike bir işletim sistemi midir? Dağıtımları inceliyorum bu dönemde. Hepsinde terminal var. Durumlar sıkıntılı.

Bence gayet basit. Komplike olması kullandığın dağıtıma bağlı. Düşündüğün kadar zor değil. Hangi dağıtımı kullanıyorsun?
Şu an Ubuntu, Kali Linux'u inceliyorum. Tam olarak şu anlık bir kullandığım dağıtım yok. Bir sürü dağıtım var. Bakıyorum.

İnternet üzerinden araştırmayı öğrenmen gerek.Çok derin bilgiye sahip değilim ama günlük kullanım için (driver,program yüklemek sudo izniyle copy/paste yapmak) gibi şeyleri internet üzerinden rahatlıkla öğrenebiliyorsun.
İngilizce bilmiyorsan işin çok zor ama ingilizce biliyorsan basit anahtar kelimelerle çok güzel kaynaklara ulaşabilirsin.

@A00110001 Bilgisayarın 4 GB ve üstü RAM yoksa Ubuntu önermem. Siber güvenlikle işin yoksa Kali önermem. Bu arada terminali kullanmadan da Linux kullanabilirsin ama bir sorun olduğu zaman çözmek için terminale başvuruyoruz.

Eğer İngilizcen varsa bilmen gereken tek komut man. Man komutu "manual" yani "el kitabı" anlamına gelir. Man komutu, yanına yazdığın komutun el kitabını açar, el kitabında o komut hakkında detaylı bilgiler bulunur. Örneğin man apt.

Çok temel UNIX komutları için Can Uğur Ayfer'in Kim Korkar UNIX'ten adlı kitabı var.
bilkent.edu.tr sitesinde ücretisiz var.

Yine UDEMY ve Youtube üzerinde daha fazla ve güncel kaynak bulabilirsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…