Çözüldü Linux/Ubuntu Gcc Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

rabiaozcan

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Ben işletim sistemi olarak Ubuntu 18.04.5 LTS kullanıyorum. /usr/bin altında gcc-7 ve gcc-8 vardı. Sistem aktif olarak gcc-7'yi kullanıyordu. Ben ise gcc-8 kullanmasını istiyordum. Araştırdım, bulduğum çözüm yöntemlerini denedim fakat sistem hala gcc-7'yi kullanıyordu. Ubuntuda yeniyim ve bende /usr/bin/ altından gcc-7 ve gcc-8 sildim. Sadece gcc-8 kurup sorunu çözebilirim diye düşündüm. Fakat sudo apt install gcc-8 komutunu uyguladığımda "gcc-8 en yeni sürümde" şeklinde çıktı veriyor. Buna rağmen gcc --version diye sorguladığımda "gcc komutu bulunamadı" şeklinde çıktı alıyorum ve /usr/bin/ altında kurulmadığını görüyorum. Denediğim komutlar ve çıktılarını ekran görüntüsü olarak ekliyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Dosya Ekleri

• komutİstemiGcc.png
    komutİstemiGcc.png
    78,5 KB · Görüntüleme: 236
Çözüm
Öncelikle aşağıdaki komutla hata veren, sonradan eklediğiniz depoları silin.

Kod:
sudo rm -f /etc/apt/sources.list.d/*

Sonra aşağıdaki komutla paket önbelleğini güzelce güncelleyin, hata mesajı varsa paylaşırsınız.

Kod:
sudo apt update

Sonra aşağıdaki komutla gcc-7 ve gcc-8'in kurulu olduğundan emin olun.

Kod:
sudo apt install --reinstall gcc-7 gcc-8

Sonra aşağıdaki komutlarla update-alternative için girdiler oluşturun.

Kod:
sudo update-alternatives --install /usr/bin/gcc gcc /usr/bin/gcc-7 7
sudo update-alternatives --install /usr/bin/g++ g++ /usr/bin/g++-7 7
sudo update-alternatives --install /usr/bin/gcc gcc /usr/bin/gcc-8 8
sudo update-alternatives --install /usr/bin/g++ g++ /usr/bin/g++-8 8

Son olarak aşağıdaki komutlarla kullanmak istediğiniz gcc ve g++ sürümünü seçebilirsiniz.

Kod:
sudo update-alternatives --config gcc
sudo update-alternatives --config g++

Ben bunlarla uğraşmıyorum, doğrudan makefile içinde mevcutsa CC satırı ile kullanmak istediğim istediğim sürümü belirliyorum. CC=gcc varsayılan sürümü seçer. CC=gcc-8 yazdığımda ya da istediğim sürümü yazarak, belirlediğim sürüm ile derleme yapmayı tercih ediyorum.
Sisteminde gariplikler var, Gedit kullanmıyor musun, Gedit neden açılmıyor, başka metin editörü kullanıyorsan gedit yerine onun adını yazın.

Öncelikle aşağıdaki komutla hata veren, sonradan eklediğiniz depoları silin.

Kod:
sudo rm -f /etc/apt/sources.list.d/*

Sonra aşağıdaki komutla paket önbelleğini güzelce güncelleyin, hata mesajı varsa paylaşırsınız.

Kod:
sudo apt update

Sonra aşağıdaki komutla gcc-7 ve gcc-8'in kurulu olduğundan emin olun.

Kod:
sudo apt install --reinstall gcc-7 gcc-8

Sonra aşağıdaki komutlarla update-alternative için girdiler oluşturun.

Kod:
sudo update-alternatives --install /usr/bin/gcc gcc /usr/bin/gcc-7 7
sudo update-alternatives --install /usr/bin/g++ g++ /usr/bin/g++-7 7
sudo update-alternatives --install /usr/bin/gcc gcc /usr/bin/gcc-8 8
sudo update-alternatives --install /usr/bin/g++ g++ /usr/bin/g++-8 8

Son olarak aşağıdaki komutlarla kullanmak istediğiniz gcc ve g++ sürümünü seçebilirsiniz.

Kod:
sudo update-alternatives --config gcc
sudo update-alternatives --config g++

Ben bunlarla uğraşmıyorum, doğrudan makefile içinde mevcutsa CC satırı ile kullanmak istediğim istediğim sürümü belirliyorum. CC=gcc varsayılan sürümü seçer. CC=gcc-8 yazdığımda ya da istediğim sürümü yazarak, belirlediğim sürüm ile derleme yapmayı tercih ediyorum.
Mükemmel oldu. Sorun çözüldü. Teşekkür ederim :) :)

@illedelinux ve @gen2 , @gnu-or-not uğraşlarınız için teşekkür ederim :) :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı