Çözüm Linux'ta VS Code ile Qt Creator nasıl bağlanır? C++

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lord Raiden

Megapat
Makaleler
14
Bayağıdır yapmaya çalıştığım bir şeydi, sonunda yaptım. :D

Yapmamız gereken sadece kütüphaneye Qt modüllerini eklemek ve kod yardımcısını sıfırlamak.

VS Code'u açıyoruz ve Ctrl + Shift + P tuşlarına basıp çalıştır ekranını açıyoruz. Oradan da şunu yazıp buluyoruz:

1637229296476.png

Aşağıya inip IncludePATH değişkenlerine şu iki yolu ekliyoruz ve CTRL + S ile kaydediyoruz:

/usr/include/x86_64-linux-gnu/qt5/QtCore
/usr/include/x86_64-linux-gnu/qt5/QtWidgets

1637229383903.png

Direkt ayar dosyasına da ekleyebilirsiniz:

1637230155060.png

NOT: Qt'yi setup ile kurduysanız bu kütüphane dosyalarının yolu farklı olacaktır.
/opt klasörüne bakın.

NOT 2: Ben Qt WidgetsApplication projeleri ile çalıştığım için onların kütüphanesini ekledim. Siz hangi proje türünde çalışacaksanız onun kütüphane yolunu da eklemelisiniz.

Sonra editörümüzde herhangi bir Qt WidgetApplication projesi açıyoruz. Kütüphane dosyalarının altında kırmızı hata çizgisi çıkacaktır. Fare ile üzerine gelip Quick Fix yazan yere tıklıyoruz.
Oradan da ilk adım hariç kalanlara sırayla tıklıyoruz. Her defasında fare ile üzerine gelip Quick Fix yazısına tıklamanız gerekiyor. Bu işlem bir nevi sıfırlama yapıyor kod yardımcısı üzerinde.

Bu işlemden sonra Qt projemizdeki kütüphane dosyalarını projemizde kullanabiliriz. Kod yardımcısı da çalışacaktır.

1637230372762.png

Eksik anlattığım bir şey varsa belirtebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı