Lisans anahtarı olan bilgisayara yeni lisans anahtarı eklenir mi?

akmuse

Hectopat
Daha fazla  
Biraz araştırma yaptım fakat sorumun cevabını bulamadım, gözümden kaçtıysa affola. Çeşitli sitelerde 20-50 TL arası ürün anahtarları satılıyor. Bunlar arasında OEM ve Retail Key gibi muhabbetler var. OEM Key'ler tek bir bilgisayarda kullanılabiliyor ve anakarta kazınıyor diye biliyorum yanlış bilmiyorsam. Benim aklımdaki soru bunun tam tersi. OEM Key'i bir bilgisayarda kullanabiliyoruz fakat acaba aktif bir Key'i olan bilgisayara daha sonra elimize geçen yeni Key'le değiştirebiliyor muyuz? O önceki kullandığımız Key anakarta tam anlamıyla kazınıyor mu? Aynı anakartla yeni ürün anahtarı kullanabiliyor muyuz? OEM Key kullanılmış bilgisayarı daha sonra Retail Key ile değişebilir miyim? Şimdiden cevaplarınız için sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz araştırma yaptım fakat sorumun cevabını bulamadım, gözümden kaçtıysa affola. Çeşitli sitelerde 20-50 TL arası ürün anahtarları satılıyor. Bunlar arasında OEM ve Retail Key gibi muhabbetler var. OEM Key'ler tek bir bilgisayarda kullanılabiliyor ve anakarta kazınıyor diye biliyorum yanlış bilmiyorsam. Benim aklımdaki soru bunun tam tersi. OEM Key'i bir bilgisayarda kullanabiliyoruz fakat acaba aktif bir Key'i olan bilgisayara daha sonra elimize geçen yeni Key'le değiştirebiliyor muyuz? O önceki kullandığımız Key anakarta tam anlamıyla kazınıyor mu? Aynı anakartla yeni ürün anahtarı kullanabiliyor muyuz? OEM Key kullanılmış bilgisayarı daha sonra Retail Key ile değişebilir miyim? Şimdiden cevaplarınız için sağ olun.
Evet, ayarlar kısmından değiştirmek mevcut.

Etkinleştirme ayarları bölümünden ürün anahtarını değiştirebiliyorsunuz. Ürün anahtarının anakart'a kazınması, o ürün anahtarını başka bilgisayarda kullanamayacağınız anlamına geliyor.

etk.png

Evet ürün anahtarının değiştirilebilir olduğunu biliyordum fakat benim kafamdaki kazınma olayı anahtarla birlikte anakartta kazılı oluyor mantığındaydı. Hep o anahtarı bir yerde saklayıp onu kullanmam gerekiyor diye sanıyordum. Doğru anlamını şimdi kavramış oldum teşekkürler arkadaşlar.

O ürün anahtarını saklamadan temiz kurulum yapsanız dahi anakartınız sayesinde sıfırdan yükleyeceğiniz Windows da etkinleştirilmiş olarak gelecek.

O açıkcası çok önemli değil benim için. İleride farklı anahtarla değiştirebilmek ve anakartı bir keyle mühürlememek benim için önemli olan.

Yeni konular

Geri
Yukarı