Lisanslı cihaza korsan Windows 8.1 kurmuşlar

AytacGYK

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, arkadaşlar öncelikle herkese iyi seneler diliyorum ve herkesin kandilini kutluyorum.

Yaklaşık bir ay kadar önce LenovoZ510 İdeapad Laptop aldım. Bilgisayar iyi güzel sorunsuz orjinal windows 8.1 ile geldi yalnız otomatik güncelleştirmeleri kapamadım iki gün önce isteğe bağlı üç güncelleştirme tespit etti yükledim yükleme sonunda PC tekrar başlatılması gerekiyor uyarısı geldi tamam dedim güncelleşme tamamlandı bilgisayar açılacak diye beklerken siyah ekranda kaldı saatler geçti açılmadı arada mause imleci gidip geliyordu o kadar. Sonra tuttum bilgisayarcının yolunu, götürdüğümde ise tabi ki format atıldı ama eve gelip baktığımda bilgisayarın performansında düşüş gördüm ve windows 8.1'in orjinal olmadığını öğrendim. Bu bilgisayarın garanti kapsamında bir değişiklik yapar mı? Garantiden yararlanabilir miyim? ve şu vakitten sonra yapmam gereken nedir? Lütfen yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Açıkçası bilgisayara bir ton para verdik orjinal yazılımlarıyla geldi (windows 8.1) şimdi benim hatamdan kaynaklanmayan bir nedenle ve benim haberim olmaksızın yüklenen korsan windows 8.1 den kurtulup tekrar orjinale dönmek istiyorum ama kalkıpta yeniden orjinal windows 8.1 alamam zaten bilgisayarı alırken orjinal windows 8.1'in yüklü olduğunu bilip para ödüyoruz tekrar benim hatamdan kaynaklanmayan sebepten 500TL'mi ödeyeceğim?

BIOS ' a gömülü lisansı öğrenmek için programlar var onları kullanarak lisansı öğren sonra kendin kurulum yap veya bilen birisine yaptır lisansı gir.

Bilgisayarı aldığım bilgisayarcı orjinali üzerine pc 'ye format attıktan sonra korsan işletim sistemi kurmuş kime güvenip gidicem. Bende Lenovo müşteri temsilcisine mesaj attım umarım ilgilenirler kurulum CD/DVD 'si talep ettim çünkü bilgisayarı aldığımda bana verilmedi bunlar, elime geçmedi. Gerekirse telefon edicem.

Yalnız iki sorum var:
1- kurulum CD/DVD 'si gönderildi diyelim direk kurulum yapıcam dimi, yeniden BIOS 'a bi ayar çekmem gerekir mi?
2- kurulum CD/DVD 'si gönderilmesi şart mı? Başka bir yerden orjinal işletim sistemini indirip USB 'ye atıp o şekilde kurmam mümkün değil mi?

Not: Cahilliğimin kusuruna bakmayın ilk defa başıma geliyor böyle bir şey. Önce ki laptobumu sorunsuz hiç formatsız altı sene kullandım. O nedenle de hiç bir şekilde bu konular gündemimde yoktu ve bilgi edinemedim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Rw everything programı kur lisans anahtarını öğren bi yere kaydet windows 8.1 sürümü hangisiyse onu indir ve usb yada sanal disk ile kur muhtemelen ürün anahtarı istemez cünkü anahtar zaten bios a gömülü en fazla elle girersin

Nereden indireceğimi bilemiyorum. Yardımcı olur musunuz? ve Aktive olmadı diyelim aktive olmaması halinde bana yine orjinal işletim sistemi üzerine o korsan işletim sistemini yükleyen bilgisayarcının yolu mu gözükecek? Açıkçası gına geldi artık kendi işimi kendim görüp bir daha o dükkanın önünden bile geçesim yok.

Arkadaşlar bilgilendirmeleriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim Lenovo 'ya attığım mail yanıtlandı kurulum DVD 'si gönderilecektir diyor 7 ile 10 gün içerisinde kafama takılan bir nokta var bilgisayarcı bana bu DVD 'leri neden bilgisayarı aldığımda vermedi ve başka bir bilgisayarda kullanmış olabilir mi bu mümkün mü kurulum DVD 'si elime ulaştığında etkinleştirilmedi ya da ürün anahtarı uyuşmuyor gibi bi problem yaşar mıyım. Çünkü bu kendine bilgisayarcıyım diyen şahıslar bilgisayarıma format attıklarında ürün anahtarını BIOS 'tan komple kaldırmışlar mıdır diye düşünmüyor değilim başka bir Bilgisayarda kullanmak için.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı