Lise değiştirmek için neler yapılmalı?

EnezK

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese merhaba, öncelikle ben şu anda 9. sınıfim ve okulumu değiştirmek istiyorum. Şu anda kasım ayındayız yani tercih zamanı geçmiş olabilir. Önümüzdeki sene ben daha iyi bir liseye gitmeyi hedefliyorum.

Sorularım şu yönde olacak;
10. sınıfın başında nakil verirken (p: 484) istediğim tüm liselerde açık bulunuyormuş.(fen lisesi)

Ne zaman tercih yapılır?
İnternetten yapılabilir mi?
Puanım ucu ucuna yeten liselere girebilir miyim? (örneğin; lise p: 482, benim p: 484)
Birden fazla tercih verebilir miyim?
9 sınıf yıl sonu ortalamam etkiliyor mu?

Bu sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim.
Kontenjan bilgisine e-Okul'dan sayfa girişindeki en altaki kutucuktan ulaştım.

İstediğim liseler şunlardır(çapa fen, Tofaş fen, Kocaeli izmit fen)

Say istiyorum Marmara'da bulunan Kocaeli körfezine yakın, (ist, Kocaeli, bursa) bu puana sahip olsaydınız tercihiniz ne yönde olurdu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne zaman tercih yapılır?
Aydan aya yapılıyor diye biliyorum.
İnternetten yapılabilir mi?
E-Devletten başvuru yapabilirsin.
Puanım ucu ucuna yeten liselere girebilir miyim? (örneğin; lise p: 482, benim p: 484)
LGS Puanın, nakil olmak istediğin lisenin taban puanından fazlaysa girebilirsin. Azsa (Örneğin senin puanın 484, Lisenin taban puanı 486 ise) okula bağlı, açık varsa ve senden yüksek puanda biri başvurmadıysa girebilirsin.
Birden fazla tercih verebilir miyim?
Evet, 3 tane tercih yapabiliyorsun.
9 sınıf yıl sonu ortalamam etkiliyor mu?
Evet, nakil olmak istediğin okulun idaresi yıl sonu ortalamalarına da bakacaktır.
İstediğim liseler şunlardır(çapa fen, Tofaş fen, Kocaeli izmit fen)
Aralarından en iyisi Tofaş Fen Lisesi. Bursa'nın en iyi Lisesidir kendisi; Ama maalesef 484 puan ile girebileceğini sanmıyorum. Lisenin taban puanı 490 çünkü.
Kocaeli Fen Lisesi'ni önermiyorum, puanının çok altında (Taban puanı 450).
Çapa Fen Lisesi hakkında fazla bilgim yok fakat puanın yeterli.

Geri
Yukarı