Lise mezunu askerlik tecil ettirilebiliyor mu?

Ben de tecil ettirmeyi düşünüyorum, bu pazartesi askerlik şubesine gideceğim. E-devlet üzerinden aldığımız lise mezuniyet belgesi yeterli oluyor mu? Yoksa farklı bir işlem belge vs. almak yapmak gerekiyor mu?
Ben yanımda birşey götürmedim. Zaten sen T.C. verince orda bilgilerin çıkıyor.

20 yaşındayım geçen sene Aralıkta mesaj geldi ya askere gelin ya da tecil ettirin diye. Gittim tecil ettirdim 6 sene erteliyorlar, sen o 6 sene içinde herhangi bir sene içinde gidiyorsun.
Ben lise mezunlarına 3 yıl tecil hakkı var diye biliyorum. Herhangi bir değişiklik olmadıysa. Onu bir daha araştır istersen faka basma sonra.

Haklısın hocam fakat olmuyor işte durumlar el vermiyor, tecil ettirmek zorundayım. İlerleyen senelerde bakacağım inşallah.

Teşekkür ediyorum
Otur gerçek anlamda düşün dostum.
23 yaşındayım 1 ay oldu askerden geleli ve o kadar pişmanım ki 19 yaşımda gitmediğime. Askerlik her Türk erkeğinin vatan borcudur evet ama askerliği aradan çıkarana kadar da önünde hep bir engeldir. Oyalanmaya gerek yok ilk fırsatta gidilmelidir. Ha durumun varsa bedelli yapabilirsin orasını ben bilemem. Ya 6 ayını asker olarak geçireceksin 608₺ aylıkla, ya da bedelli gideceksin. Karar senin.

Ben de hep diyordum işte durumlar el vermiyor falan filan, tecil ettirdim 3 sene sonunda belki de hayatımı kurtarabileceğim birkaç iş fırsatını, askerlik yüzünden kaybettim. Hayat bu ne getirir hiç belli olmaz.

Askerlik engeli yüzünden ben ne fırsatlar kaçırdım bir bilsen...

Not: Yaş ilerledikçe, senden küçüklerin rütbeli olmasından ötürü sana her türlü muameleyi yapması da insana ayrı koyuyor. Emir-komuta zinciri denen bir şey var. 20 yaşındaki astsubaydan 30 yaşındaki er emir alıyor. İnsanına göre değişir tabi de bu durumu gurur yapanlar da var. Askerde herkes 20 yaşındadır.

Ben lise mezunlarına 3 yıl tecil hakkı var diye biliyorum. Herhangi bir değişiklik olmadıysa. Onu bir daha araştır istersen faka basma sonra.

23 yaşındayım 1 ay oldu askerden geleli ve o kadar pişmanım ki 19 yaşımda gitmediğime. Askerlik her Türk erkeğinin vatan borcudur evet ama askerliği aradan çıkarana kadar da önünde hep bir engeldir. Oyalanmaya gerek yok ilk fırsatta gidilmelidir. Ha durumun varsa bedelli yapabilirsin orasını ben bilemem. Ya 6 ayını asker olarak geçireceksin 608₺ aylıkla, ya da bedelli gideceksin. Karar senin.

Ben de hep diyordum işte durumlar el vermiyor falan filan, tecil ettirdim 3 sene sonunda belki de hayatımı kurtarabileceğim birkaç iş fırsatını, askerlik yüzünden kaybettim. Hayat bu ne getirir hiç belli olmaz.

Not: Yaş ilerledikçe, senden küçüklerin rütbeli olmasından ötürü sana her türlü muameleyi yapması da insana ayrı koyuyor. Emir-komuta zinciri denen bir şey var. 20 yaşındaki astsubaydan 30 yaşındaki er emir alıyor. İnsanına göre değişir tabi de bu durumu gurur yapanlar da var. Askerde herkes 20 yaşındadır.
Yok kanka 2027"ye kadar tecilliyim şuan.

Not: Yaş ilerledikçe, senden küçüklerin rütbeli olmasından ötürü sana her türlü muameleyi yapması da insana ayrı koyuyor. Emir-komuta zinciri denen bir şey var. 20 yaşındaki astsubaydan 30 yaşındaki er emir alıyor. İnsanına göre değişir tabii de bu durumu gurur yapanlar da var. Askerde herkes 20 yaşındadır.

Anlattığın durumda haklısın hocam bir şey diyemem, ama şu an kendim için erken olduğunu düşünüyorum, en azından bu sene gitmemek benim için en iyisi olacak gibi. Tabii bu durumlar kişiden kişiye değişir 10 kişiye sorsan 10 kişi farklı bir şey söyler, hayatın bizlere neler sunacağını yarın nelerle hangi fırsatlarla karşılaşacağımızı bilemiyoruz, kimisi için 19 yaşında askere gitmek daha hayırlı olabilir kimisi için 30 yaşında, bu yüzden bu tür olaylarda kişisel olarak yorum yapıp şunu yap veya yapma demek bana doğru gelmiyor. Yine de herkesin fikrine saygım var, herkes bu tür konularda tecrübelerini paylaşmalı ki benim gibi tecrübesiz olan arkadaşlar fikir sahibi olsun.

Geri
Yukarı