Lise tercih tavsiyesi

Ronnie1035

Hectopat
Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak. Şu an ben 89 ortalamayla İzmir'de süleyman demirel meslek lisesindeyim. Hiçbiyere yerleşemeyince beni oraya attılar. Ama benim hayallerim başka. Anadolu liselerine bakıyordum ve 50.yıl Anadolu lisesini buldum. Okulun ortalamsı 71 ve 364 açığı var çok şaşırdım ama nedenini araştırınca buldum. Bilen bilir okul tepecikte (aşırı nezih bir yer) Google mapsten okula bakarken cüzdanım çalındı o derece. Diğer seçenek ise şöyle sıra numaram 13 kontenjanı 9 olan bir okula yazmak. Son seçenek ise 45 ortalamalı bir okul buldum ama 14 km uzakta evimize kontenjanı da var bayağı. Siz olsanız napardınız?

Çok karışık bir durum, sizin için hangisi iyi olursa onu seçin. Ulaşım sağlayabilirim derseniz 14 km uzaklıktaki liseyi tercih edebilirsiniz.

Nedenmiş? Ben 11.sınıf okuyan ve Bilişim bölümünün "Siber Güvenlik Ve Ağ İşletmenliği" dalında olan bir meslek lisesi öğrencisiyim. Ve mezun olunca maaşım fen lisesi mezunlarından bile fazla olacak. Bu kadar ön yargılı olmayın!
Fen lisesi okuyorsun. Birinin pilot, avukat, doktor olma olasılığı çok yüksek ve sizden daha fazla maaş alacakları kesin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fen lisesi okuyorsun. Birinin pilot, avukat, doktor olma olasılığı çok yüksek ve sizden daha fazla maaş alacakları kesin.
Siber güvenlik uzmanı maaşları Türkiye'de aylık 30.000 TL'ye kadar çıkıyor. başlangıç maaşı 7k ile 9k arası oluyor genelde. Zaten Türkiye'de çalışmayı düşünmüyorum. O yüzden daha da yüksek bir maaşım ve hayat kalitem olacak. Söyle düşün: fen lisesi öğrencileri bütün gün ders başında olurken ben hayalimde ki mesleği gayet yüksek bir maaş ile yapacağım. Ama onların alacağı maaş 10 yıllık tecrübe de bile 10k'yı geçmeyecek. İstediğiniz kadar kendinizi kandırın. Almanya bile üniversite değil, meslek lisesi mezunu işçi arıyor çalıştırmak için.

Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak. Şu an ben 89 ortalamayla İzmir'de süleyman demirel meslek lisesindeyim. Hiçbiyere yerleşemeyince beni oraya attılar. Ama benim hayallerim başka. Anadolu liselerine bakıyordum ve 50.yıl Anadolu lisesini buldum. Okulun ortalamsı 71 ve 364 açığı var çok şaşırdım ama nedenini araştırınca buldum. Bilen bilir okul tepecikte (aşırı nezih bir yer) Google mapsten okula bakarken cüzdanım çalındı o derece. Diğer seçenek ise şöyle sıra numaram 13 kontenjanı 9 olan bir okula yazmak. Son seçenek ise 45 ortalamalı bir okul buldum ama 14 km uzakta evimize kontenjanı da var bayağı. Siz olsanız napardınız?
Çevresi iyi olan bir okula gidin. İlerde pişman olabilirsiniz.

Geri
Yukarı