Lisede Hazırlık Sınıfı Zor mudur?

Zor değil kesinlikle. Hocalarda öyle çok kasmıyor, benim tavsiyem benim gibi yatmazsan ve kelime ezberin falan iyiyse grammeri halledersen gayet iyi bir seviyeye gelebilirsin. Sınavlar zaten uygulama gibi oluyor, yazma ve konuşma şeklinde. Tabii ki çok kasmana da gerek yok ama okuyacaksan keyfini çıkar biraz.

Zor değil kesinlikle. Hocalar da öyle çok kasmıyor, benim tavsiyem benim gibi yatmazsan ve kelime ezberin falan iyiyse grameri halledersen gayet iyi bir seviyeye gelebilirsin. Sınavlar zaten uygulama gibi oluyor, yazma ve konuşma şeklinde. Tabii ki çok kasmana da gerek yok ama okuyacaksan keyfini çıkar biraz.
Peki uygulama sınavları hakkında bilgi verebilir misiniz? Speaking sınavında ne yapacağım, yazılı sınavda B1 seviyesi kullanımlar mı karşıma çıkar?

Peki uygulama sınavları hakkında bilgi verebilir misiniz? Speaking sınavında ne yapacağım, yazılı sınavda B1 seviyesi kullanımlar mı karşıma çıkar?
Bize yapılan sınavları anlatayım. Öncelikle seviye olarak A1 ve A2 bitirmiştik biz hazırlık sınıfında. Sınavlar ise şöyle, konuşma sınavlarında konular genellikle serbest ya da kısıtlı olur, yani ne hakkında konuşacağını bilirsin. Genellikle TED Talkslar gibi dünyanın sorunlarından bahsedersen çok daha iyi olur kesinlikle. Yazma sınavı da aynı şekilde, konuyu verirler vermezler ama sene içinde bir sürü yazma konunuz olacak ve sınavda da onlardan biri olacaktır.

Süreç sıkıntılı işte. 300 alan adam %19 da olabilir %20 de olabilir. Çok küçük puanlar oynayarak yüzdelikler fena değişebiliyor, üstüne ben sıkıntılı bir insan olduğumdan bunu sorup duruyorum. Biraz takıntı gibi. O konuda kaygıyı yenemiyorum.
İkinci dile ne seçmeliyim? İngilizce hazırlık okumamın bir sebebi de dil konusunda konuşma olarak oldukça eksiğim var. B1-B2 arası sayılıyorsam, B2 seviyesine göre dil becerilerim vasat gibi. Sadece gramer, onda da yine bence yetersiz düşüyorum. Bir yıl boyunca çok ağır bir çalışma sürecinde İngilizce konusunda ilerleyebilirim gibi.

Kendin çalışarak sonraki haza rahatlıkla C1-C2 olabilirsin.

İngilizce ile Almanca benzer diller. İkinci yabancı dil Almanca seçmelisin. Hep dil sınavları olur birinci yabancı dili Almanca olanların.

Aynı kavimden geldiklerinden Almanca düşündüm, benzer diller olduklarından da seçim yapmak daha doğru olabilir.
Yine de sıralayayım: Almanca, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Çince ve Arapça alabilirim. Hangisini almalıyım? Aklımda Çince de var. Pekin eğitim kampına gitme şansım var.
Daha çok Rusça, Almanca ve Çince arasında kaldım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı