M.2 SSD ile M.2 SATA SSD farkı nedir?

Salihkuloglu

Decapat
Lenovo Legion Y530 bilgisayarım var. M.2 SSD yeri boş olduğundan SSD almayı düşünüyorum. M.2 SSD ile M.2 SATA SSD arasında ne gibi fark var?

Son düzenleyen: Moderatör:
M.2 SATA SSD'nin arabirimi SATA'dır. Yani bir SATA portu size ne kadar hız verebilirse M.2 SATA da o hızı verir.

NVMe ise AHCI'nın yerine geçen bir teknolojidir. SATA'dan çok daha hızlıdır. Mesela SATA 3 en fazla 6 Gb/s hıza çıkabilirken NVMe 32 Gb/s hıza kadar çıkabilir. Ama SSD destekliyorsa o da.

Benim bilgisayarımda sadece m2.ssd boşluğu var AHCI veya NVMe alamam değil mi?

M.2 SATA SSD'nin arabirimi SATA'dır. Yani bir SATA portu size ne kadar hız verebilirse M.2 SATA da o hızı verir.

NVMe ise AHCI'nın yerine geçen bir teknolojidir. SATA'dan çok daha hızlıdır. Mesela SATA 3 en fazla 6 Gb/s hıza çıkabilirken NVMe 32 Gb/s hıza kadar çıkabilir. Ama SSD destekliyorsa o da.

Örnek olarak bu

Alabilirsiniz, M.2 bağlantı türünün adıdır keşke arkadaş o kadar yazmak yerine bunu yazsaymış. Bu SSD normallerine göre çok daha hızlı ve pahalıdır.
Teşekkür ederim
Benim aklım şeye takıldı yalniz m.2ssd ve NVMe takış portları farklı uyar mı?
Alabilirsiniz, M.2 bağlantı türünün adıdır keşke arkadaş o kadar yazmak yerine bunu yazsaymış. Bu SSD normallerine göre çok daha hızlı ve pahalıdır.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı