M5A97 R2.0 ve FX8350 ile Overclock işlemi?

alp3r

Hectopat
İmzamda belirttiğim özelliklerde kasa topladım. Overclock yapabilir miyim? Yapsam zararı olur mu? Far Cry 3, Tomb Raider, NFS The Run gibi oyunları full ayarlarda oynamama rağmen işlemci sıcaklığı 42-45 dereceyi geçmedi. Overclock işleminde voltaj yükseltildiği için haliyle ısı da yükseliyor. Bu durumda ısısı çok artar mı? Mersin'de oturuyorum. Malum yaz ayları havalar çok sıcak. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Eğer stok fan ise 42 dereceyi kesinlikle geçiyordur. Emin ol geçiyordur yani :D
Güvenilir bir program ile test et, oyunun içerisindeyken kaç derece olduğunu görmen lazım.

Anakartın ve işlemcin OC işlemi için uygun. Eğer stok fan kullanıyorsan voltaj vermeden 4.2 GHZ'ye çıkartabilirsiniz. Sıcaklıklar 60 dereceyi geçmez tahminen.
Yok, bu iş için işlemci soğutucusu aldım dersen stabiliteyi sağlayabildiğin son GHZ değerlerine kadar zorlayabilirsin. Örneğin 4,6.

OC yapmak işlemciye fazladan yük bindirerek daha fazla performans elde etmektir. Sen voltaj vermeden frekans değerinin bir miktar arttırırsan sıcaklıklar azcık artar. Ancak gerçek anlamda bir OC için voltaj verirsin, işte o zaman sıcaklıklar artmaya başlar.
Bu yüzden stok soğutucu yerine bu iş için uygun bir işlemci soğutucusuna ihtiyaç duyulur.

Voltaj vermeden 0, bilmem kaç küsür frekans artışı yapmanız oyunlarda performans artışı sağlamaz size. voltaj verip 1 GHZ gibi küçümsenemeyecek miktarda OC yapsanız bile oyunlara pek etki etmeyecektir.
Yani OC işlemini oyunlarda FPS artışı için yapmak pek mantıklı değil. OC bir tutkudur.

OC'un faydasını oyun oynarken değil de programlarda veya gündelik işlemlerde görürsün. Oyunlar için ekran kartını falan bir miktar OC yapabilirsin. AMD'nin kontrol panelinden kolayca yapabilirsin bu işlemi.
Yavaş yavaş yükselt bellek ve CPU frekansını, stabilite bozulunca bir önceki frekans değerine düşür ve bak keyfine. Yinede fazla bir fark yaratmaz :D 5 FPS falan artar genelde.

Eğer stok fan ise 42 dereceyi kesinlikle geçiyordur. Emin ol geçiyordur yani :D
Güvenilir bir program ile test et, oyunun içerisindeyken kaç derece olduğunu görmen lazım.

Anakartın ve işlemcin OC işlemi için uygun. Eğer stok fan kullanıyorsan voltaj vermeden 4.2 GHZ'ye çıkartabilirsiniz. Sıcaklıklar 60 dereceyi geçmez tahminen.
Yok, bu iş için işlemci soğutucusu aldım dersen stabiliteyi sağlayabildiğin son GHZ değerlerine kadar zorlayabilirsin. Örneğin 4,6.

OC yapmak işlemciye fazladan yük bindirerek daha fazla performans elde etmektir. Sen voltaj vermeden frekans değerinin bir miktar arttırırsan sıcaklıklar azcık artar. Ancak gerçek anlamda bir OC için voltaj verirsin, işte o zaman sıcaklıklar artmaya başlar.
Bu yüzden stok soğutucu yerine bu iş için uygun bir işlemci soğutucusuna ihtiyaç duyulur.

Voltaj vermeden 0, bilmem kaç küsür frekans artışı yapmanız oyunlarda performans artışı sağlamaz size. voltaj verip 1 GHZ gibi küçümsenemeyecek miktarda OC yapsanız bile oyunlara pek etki etmeyecektir.
Yani OC işlemini oyunlarda FPS artışı için yapmak pek mantıklı değil. OC bir tutkudur.

OC'un faydasını oyun oynarken değil de programlarda veya gündelik işlemlerde görürsün. Oyunlar için ekran kartını falan bir miktar OC yapabilirsin. AMD'nin kontrol panelinden kolayca yapabilirsin bu işlemi.
Yavaş yavaş yükselt bellek ve CPU frekansını, stabilite bozulunca bir önceki frekans değerine düşür ve bak keyfine. Yinede fazla bir fark yaratmaz :D 5 FPS falan artar genelde.

Cooler Master Hyper 212X İşlemci Soğutucu

Cooler Master Hyper 212X İşlemci Soğutucusu aldım. Onunla beraber 42-45 dereceye ulaşıyor. Ama anladığım kadarıyla yapsam da pek faydası olmuyor herhalde. Zaten işlemci AMD'nin en üst modelidir. Overclock işlemi biraz uzman işi gibi. Ben sadece bilgi almak istedim. Zaten taraftarı değilim.

Bahsettiğiniz işlemci soğutucusu gayet yeterli. Faydası oluyor ancak oyunlarda değil, gündelik kullanımda farkı kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Daha hızlı tepki veriyor desem yalan olmaz, OC miktarına bağlı olarak tabi.
Uzman işi sayılmaz, bilgili olmak yeterli. Anlayacaksın donanımdan.

8350 de frekansı değil,çarpanı arttıracaksın.
Soğutucu ve kasan fena değil,kasan iyi özellikle.
Anakartın overclock canavarı değilse de iş görür.
Hiç voltajsız çarpanı 22 yap, Biraz zor ama şansın varsa ,olabilir.
Makina hata verir veya açılırda prime de falan çakılırsa voltaj istiyordur,o zaman duruma bakarız.
Prime de ,prime çalışırken bi köşede de hw monitör olsun,gözün sıcaklıklarda olacak.

22 çarpan 4,4 GHZ'ye tekabul ediyor. 4,4 GHZ için voltaj şart gibi. 1,430 CPU voltajı ve 1,3 NB voltajı ile denenebilir.
Voltajsız frekans artışı yapılması halinde %90 Prime 95 testlerinde çekirdekler hata verecektir.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı