Mac Mini Önerisi (2014 - 2018)

Hercai

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, şu anda sahip olduğum Windows bilgisayarı satıp macOS'a geçiş yapacağım. Her ne kadar ilk defa macOS işletim sistemine sahip bir cihaz kullanacak olsam da artık Swift kodlamasını öğrenip koluma bir altın bilezik takmanın zamanı geldi.

Araştırdığım üzere Xcode'yi sağlıklı kullanabilmek için 2014 ve üzeri bir cihaz tercih etmem gerekiyor. Bütçeye uygun olacak üzere 2014 ve 2018 Mac Mini cihazlar buldum ancak hangisini tercih etmem doğru olacak bilmiyorum.

Mac Mini'yi kullanım amacım;
- Xcode Swift'i kullanarak uygulama geliştirmek
- Ağırlık olarak Safari kullanmak (Bir çok işim tarayıcı kullanmakla geçecek)
- Photoshop, Illustrator, Adobe Xd, Figma ve Framer uygulamalarını arada sırada kullanacağım

Satın almayı düşündüğüm cihazların sistem özellikleri;

Mac Mini 2018
İşlemci: Intel Core i3 3.6GHz Dört Çekirdekli
RAM: 8 GB 2667MHz DDR4
Ekran Kartı: Intel UHD Graphics 630 - 1536MB
Fiyat aralığı 5.000 TL - 6.500 TL

Mac Mini 2014 Late
İşlemci: Intel Core i5 2.6GHz Çift Çekirdekli
RAM: 8 GB 1600MHz DDR3
Ekran Kartı: Intel Iris 1536MB
Fiyat aralığı 3.500 TL - 4.500 TL

2014 Model cihazların bazıları i7 İşlemcili, 500 GB SSD ve 16 GB RAM'li olan modeller de var ama 2014 Model olduğu için ilerleyen zamanlarda "ya güncelleme almazsa?" diye düşünüyorum. Ama sistem özelliklerine bakılacak olursa çok sağlam bir makine olacak gibi gözüküyor.

Diğer türlü 2018 Model cihazlara bakarsak bütçeme en uygun olan 2018 model olan cihazlar i3 İşlemcili. Doğal olarak i3 işlemcili olduğu için ilerleyen zamanlarda kullanıma bağlı olarak bu işlemci bana yeter mi bilmiyorum. Çünkü daha önce macOS bir cihaz kullanmadım o yüzden bu gibi i3 işlemciler macOS işletim sistemleri için ne kadar sağlıklı bir performans sergiler onu da bilmiyorum. Eğer cihazın RAM kapasitesi sonradan artırabilmek mümkünse ilerleyen zamanlarda RAM'leri yükseltebilirim. Ama her şeyden önemlisi işlemci ilerleyen zamanlarda i3 olmasının yetersizliğini gözle görülür şekilde gösterir mi?

Kullanım amacım göz önünde bulundurulduğunda ve beni ilerleyen yıllarda bile yolda bırakmayacak şekilde hangi model Mac Mini'yi satın almalıyım?

Intel işlemcili Mac'ler yavaş yavaş bize veda etmeye başlayacak. Kaldı ki şuan bile Intel işlemcili en azından MacBook'lar gerçek anlamda sürünüyor. Önerim Apple Silicon bir Mac almanız. Eğer derseniz alamam o zaman Hackintosh'a yönelmek iyi olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı