Mac OSX 10.8.5 Göz yorulması & yaşarması problemi

tekcorap

Hectopat
Değerli arkadaşlar, forumda yeniyim ama bu macosx işine 2 senedir gönül vermiş biriyim. Evimde kullandığım i7 bilgisayarıma sorunsuzca macosx(lisanslı) kurabildim. kullandığım ekran kartı ati 5770 ve vga protuna dönüştürülmüş bir araüyzle lcd ekranımda görüntü alabiliyorum. Problemim burada başladı windowsda saatlerce günlerce baktığım ekran macosx e geçtiğimde 10 dk içerisinde gözlerimde yaşarmalar ve gözümünün aşırı yorgunluğu oluyor ve bir türlü çalışamıyordum. bilgisayardan ve ekran kartından olabilir diye bilgisayarımı yeniledim nvidia gtx 680 ekran kartı ve gigabye ın üstün özellikli bir anakartını ve aoc ips 23" lik bir moditör aldım. bu arada unibeast ile kurulum yapıyorum bilgisayarıma. bu kurulumda da yine sorunsuz kurulum oluyor ama ekrana bakınca yine göz yaşarmaları ve ağrı meydana geliyor. her iki monitorum de 60 mhz de çalışıyordu ips monitorum de hdmi portundan bağlı.

sormak istediğim unibeast ile kurulan macosx de bu problemi yaşayan başka arkadaşlar var mı? varsa çözümü nedir?

not: donanım ayrıntılarını vererek detaya boğmak istemedim ama istenirse ayrıntılı olarak da yazabilirim.

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

hocam 2 senedir çözemediğim için sistemi son model bir sistem satın aldım ama problem hala çözülmedi. büyük teknoloji marketlerde orjinal maclerde bu problemi yaşamıyorum dakikalarca bakmama rağmen herhangi bir göz ağrısı olmuyor. bunun iiçin daha ciddi cevaplara ihtiyacım var.

LCD ekran yada LED ekranlarda normalde titreme olmaz... Titreme çok az miktarda ise elektrik problemindendir... Bunun dışında ister macosx te olsun ister hackintoshta olsun 60hrtz ile sınırlandırılmıştır. Elektrik problemi olabilir regülatör al... Orjinal maclerde TFT yada IPS ekran kullanılır... Ekranın bozuk olabilir ekranı değiştirebilirsin, farklı ekran deneyebilirsin... Bundan daha ciddi cevap yoktur sanırım.

Bilgisayarı bağladığım prizde tunçmatiğin priz koruma ünitesi mevcut. ekranda gözle görülür bir titreme yok. sistemde şuan yüklü ve windows 8 yüklü. Bu bilgisayarda windows da saatlerce çalıştığımda bile herhangi bir göz yorgunluğu olmuyor. Sistemimde iki tane monitör kullanıyorum biri ips biri lcd. iki monitor de mac de göz yorarken windowsda uslu uslu çalışıyorlar.

halihazırda kullandığım donanım listesi şu şekilde.

-Gigabyte GA-Z77X-UD5H Anakart
-GeForce GTX 680 Ekran Kartı
-Intel Core i7-3770 3.4Ghz CPU
-16GB 1600Mhz DDR3 Ram
-SanDisk SATA 6Gb/s 120GB SSD
-Corsair 750 Watt Modular PowerSupply
-AOC 23" I2352VH Geniş Ekran LED IPS Monitor

Sisteminde bir problem yok... Senin monitörün 5ms tepkime süreli, bulabiliyorsan 2ms tepkime süreli bir monitörle deneme yapman. Bunun dışında bir elektrikçiden eve gelen elektriği ölçtürmende fayda var. Bizim eve 220 yerine 236 volt elektrik geliyor mesela... Topraklama yok. Windowsta kaç hrtz kullanıyor ekran?

windows da 60 hertz ile kullanıyorum. aslında çözemediğim nokta burada. aynı donanım aynı şartlar altında (voltaj amper, nem ısı vs) windows da hiçbir göz yorgunluğu yaşatmazken. boot edip macosx i seçtiğimde ( insanın gözü zonklar mı? :) ) zonkluyor. 5 10 dk dayanamayıp geri windows a geçmek zorunda kalıyorum.

- - - Güncellendi - - -

bu arada hazırladığım usb bellek unibeast 1.4 ile macosx 10.8 dmg si ile hazırlanmıştı ve ben onu daha sonra 10.8.5 e güncelliyorum. aceba recep hocanın forumun en üstünde verdiği 10.8.5 isosunu direkt usbye yazıp bir de ondan mı denesem? sizce ondan kaynaklanabilir mi? yada iatkos mu kursam ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemle alakalı olduğunu düşünmüyorum, ama denemeniz iç huzurunuz açısından faydalı olur, diğer sürümleride kurup deneyebilirsiniz... Ekran kartınızı söküp deneyebilirsiniz. Aynı sorun devam ediyorsa gözünüzün alışmamasından kaynaklanabilir. Kolay gelsin.

teşekkür ederim başka diğer sürümleri kurup bir daha denemeyi düşünüyorum. Sonuçtan sizleri haberdar edeceğim. daha da olmadı bir göz doktoruna gitmeyi düşünüyorum. Macosx diye birşey var ve ona baktığımda gözlerim yaşarıyor diyeceğim. Umarım psikiyatri bölümüne yönlendirmez :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı