MacBook Air'e monterey inmiyor

Persseus

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İki seferdir güncellemeye çalışıyorum ancak her seferinde hata veriyor. Sürekli bir internet bağlantım olmadığı için bağlantı koptuğundan dolayı mı dosya zarar görüyor? Tekrar indirmeye çalışıyorum bu sefer inene kadar bağlantıyı koparmayacağım. Düzelmezse ne yapmalıyım?
En son aldığım hata:

Ekran Resmi 2021-11-07 14.56.10.png

Bu komutla ağ geçidi denetleyicisini devre dışı bırak:
sudo spctl --master-disable
Sonrasında sistem tercihlerindeki güvenlik duvarını kapat ve bilgisayarı yeniden başlat tekrar dene.

İki seferdir güncellemeye çalışıyorum ancak her seferinde hata veriyor. Sürekli bir internet bağlantım olmadığı için bağlantı koptuğundan dolayı mı dosya zarar görüyor? Tekrar indirmeye çalışıyorum bu sefer inene kadar bağlantıyı koparmayacağım. Düzelmezse ne yapmalıyım?
En son aldığım hata:

Eki Görüntüle 1208451
Dosyanın hasar görmüş olma ihtimali var ama görseldeki hata daha çok dosya doğrulanırken bir hata çıktığını belirtiyor gibi. İnternetin kopmamasına dikkat etmeye çalışın. Eğer yüklendikten sonra da aynı hatayı alırsanız SIP ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum ama Monterey yüklerken çıkması garip. Yine de denemek için "Command" yani "Komut" tuşuna Mac açılırken basılı tutup "Recovery" partisyonuna girip Terminal'e "csrutil disable" komutunu girin ve sistemi yeniden başlatıp indirmeyi yeniden deneyin.

Son düzenleme:
Dosyanın hasar görmüş olma ihtimali var ama görseldeki hata daha çok dosya doğrulanırken bir hata çıktığını belirtiyor gibi. İnternetin kopmamasına dikkat etmeye çalışın. Eğer yüklendikten sonra da aynı hatayı alırsanız SIP ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum ama Monterey yüklerken çıkması garip. Yine de denemek için "Command" yani "Komut" tuşuna Mac açılırken basılı tutup "Recovery" partisyonuna girip Terminal'e "csrutil disable" komutunu girin ve sistemi yeniden başlatıp indirmeyi yeniden deneyin.
Command tuşuna basılı tutsam da normal şekilde açılıyor.

M1 İşlemcili Macbooklar da bu durum farklı.

Bilgisayarınızı macOS Kurtarma modunda başlatma​

1. Mac’inizde Elma menüsü
    2f77cc85238452e25cb517130188bf99.png
    > Sistemi Kapat’ı seçin.
    Mac’inizin sisteminin tamamen kapanmasını bekleyin. Ekran siyah olduğunda ve ışıklar (Touch Bar’dakiler de dahil olmak üzere) söndüğünde Mac’iniz tamamen kapanmıştır.
  2. “Başlangıç seçenekleri yükleniyor” ifadesi görünene dek Mac’inizin açma/kapatma düğmesini basılı tutun.
  3. Seçenekler’i tıklayın, sonra Sürdür’ü tıklayın.
  4. Sorulursa kurtarılacak disk bölümünü seçin, sonra İleri’yi tıklayın.
  5. Yönetici hesabı seçin, ardından İleri’yi tıklayın.
  6. Yönetici hesabının parolasını girin, ardından Sürdür’ü tıklayın.

Sanırım Apple'ın silikon işlemcilerinde olay farklıydı. Sistem açılırken güç tuşuna basılı tutmak gerekiyor diye hatırlıyorum.
M1 İşlemcili Macbooklar da bu durum farklı.

Bilgisayarınızı macOS Kurtarma modunda başlatma​

1. Mac’inizde Elma menüsü
    2f77cc85238452e25cb517130188bf99.png
    > Sistemi Kapat’ı seçin.
    Mac’inizin sisteminin tamamen kapanmasını bekleyin. Ekran siyah olduğunda ve ışıklar (Touch Bar’dakiler de dahil olmak üzere) söndüğünde Mac’iniz tamamen kapanmıştır.
  2. “Başlangıç seçenekleri yükleniyor” ifadesi görünene dek Mac’inizin açma/kapatma düğmesini basılı tutun.
  3. Seçenekler’i tıklayın, sonra Sürdür’ü tıklayın.
  4. Sorulursa kurtarılacak disk bölümünü seçin, sonra İleri’yi tıklayın.
  5. Yönetici hesabı seçin, ardından İleri’yi tıklayın.
  6. Yönetici hesabının parolasını girin, ardından Sürdür’ü tıklayın.
@e.n.e.s arkadaşın dediği de biraz farklı bir yöntem ama yine de işinize yarayacaktır.

Sorunu çözdüm. Bilgisayarı kapattıktan sonra TouchID tuşuna basılı tutarak Başlangıç seçeneklerini açtım. Gelen ekranda şifremi girdim ve üstteki seçeneklerden terminali açtım. Açılan ekrana "csrutil disable" komutunu ve şifremi yazdım. Daha sonra sistemi yeniden başlattım ve sorunsuz şekilde Monterey'i kurdum.

Sorunu çözdüm. Bilgisayarı kapattıktan sonra TouchID tuşuna basılı tutarak Başlangıç seçeneklerini açtım. Gelen ekranda şifremi girdim ve üstteki seçeneklerden terminali açtım. Açılan ekrana "csrutil disable" komutunu ve şifremi yazdım. Daha sonra sistemi yeniden başlattım ve sorunsuz şekilde Monterey'i kurdum.
Bu arada belirteyim bu ayar sistemin güvenliğini zayıf bırakacağı için Monterey kurulduktan sonra aynı şekilde bu yöntemleri ulgulayıp aksine "csrutil enable" komutu ile SIP'ı açmanızı öneririm. Monterey ile iyi akşamlar dilerim : ).

Geri
Yukarı