MacBook M.2 Pro ve M3 Pro'da hem Mac hem de Windows kullanılabilir mi?

İşimin çoğu windows'ta geçmeyecek aslında. Yaklaşık %30 %40 oranında windows kullanımım olur. Geri kalan işlerimde mac in sağladığı avantajları daha çok işime yarıyor. Tek problemim bu kullanım oranım yüzünden, windows cihazlarda olduğu gibi programlar sorunsuz çalışacak mı?

16", 1.5kg ve guzel bir ekranla geliyor. Islemcisi de gayet guclu. Dahili grafik birimi ile yuksek ayarlarda GTAV bile oynaniyor. Pili de karma kullanimda 10+ saati goruyor.

Fişten çeker çekmez Core 2 Duo’ya döner bu. Integrated GPU çok iyi, CPU’nun TDP Range’ı 128W’a kadar çıkıyor. CPU konusunda da bulunduğu segmente göre kötü bence.

MacBook ile karşılaştıracak bilgisayarın pilde de aynı performansı vermesi gerek. Bir MacBook etmez. En azından M Pro serisi ile karşılaştırılmaz bence.

Kaldı ki Macbook Paneli M2 Pro olursa 3456 x 2234 sRGB %100 miniLED olacak.

Fişten çeker çekmez Core 2 Duo’ya döner bu. Integrated GPU çok iyi, CPU’nun TDP Range’ı 128W’a kadar çıkıyor. CPU konusunda da bulunduğu segmente göre kötü bence.

MacBook ile karşılaştıracak bilgisayarın pilde de aynı performansı vermesi gerek. Bir MacBook etmez.

Mimari gereği doğrudan birebir karşılaştırma yapılamaz zaten. Ancak Windows’a geçince macOS’daki performansı alamayacağınız da bir gerçek Mac tarafında. Pilden çekince güç düşürme durumu uzun zaman önce çözüldü Windows tarafında. Her cihaza uygun değil sadede bu özellikle de gaming modellere. Üreticilerin ayarladığı bir şey bu ve bu şekilde güçten çok düşmeyen(Elbette bir Mac değil) Ultrabooklar var. Özellikle AMD’nin Zen4 U serisi bu konuda epey iyi işler çıkardı. Intel’in bu yeni Ultra serisi de o yönde ilerliyor. Ben incelemelerini izledim fena iş çıkarmamışlar.

Pilden çekince güç düşürme durumu uzun zaman önce çözüldü Windows tarafında.

O problem x64_32 Data-Set’inden kaynaklı hocam. Çözülemez, yaptıkları Transistör küçültmek. Daha iyiye gittikleri doğru ama. AMD Zen4 çok şahane. Bu M2 Pro’yu Watt / FPS’de geçen çip onlardan birisiydi ancak yine platform farkından Mac bana göre önde götürüyor işi. Ben mesela pilde 3.5K 45 FPS High Preset Resident Evil Village oynayamazdım Zen4 ile. Mac ile iddia üzeri yaptım bunu sınıfta. Filipinli bir çocuk aklını yitirdi. 😂

O problem x64_32 Data-Set’inden kaynaklı hocam. Çözülemez, yaptıkları Transistör küçültmek. AMD Zen4 çok şahane. Bu M2 Pro’yu Watt / FPS’de geçen onlardan birisiydi ancak yine platform farkından Mac bana göre önde götürüyor işi. Ben mesela pilde 3.5K 45 FPS High Preset Resident Evil Village oynayamazdım Zen4 ile. Mac ile iddia üzeri yaptım bunu sınıfta. Filipinli bir çocuk aklını yitirdi. 😂

Hocam ben zaten Mac’in üstünlüğünü tartışmıyorum. Arkadaş bu cihazı Windows ile kullanacak. Bu kullanımda cihazın hem performansı hem de pil ömrü macOS üzerinde çalıştığı gibi olmayacak. Yoksa birebir iki platformda da yapabileceğin bir iş için kıyasa girmem. Eskiden Mac tarafına yaklaşmaya girişemiyordunuz bile Windows tarafında. Şu an en azından yaklaşmaya başladılar. Bu ultra serisi de doğrudan Zen4 rakibi. Esas olay ise Windows tarafında Ryzen 8000 ile patlayacak. Yeni 8000HS işlemcili ROG G14’ler muazzam olmuş her açıdan.

Hocam ben zaten Mac’in üstünlüğünü tartışmıyorum. Arkadaş bu cihazı Windows ile kullanacak. Bu kullanımda cihazın hem performansı hem de pil ömrü macOS üzerinde çalıştığı gibi olmayacak. Yoksa birebir iki platformda da yapabileceğin bir iş için kıyasa girmem. Eskiden Mac tarafına yaklaşmaya girişemiyordunuz bile Windows tarafında. Şu an en azından yaklaşmaya başladılar. Bu ultra serisi de doğrudan Zen4 rakibi. Esas olay ise Windows tarafında Ryzen 8000 ile patlayacak. Yeni 8000HS işlemcili ROG G14’ler muazzam olmuş her açıdan.

Mobil tarafta AMD’yi 6. Nesil sonrası çok sevmiştim gerçekten ben ya. Intel alternatifi olarak o kadar iyi geldi ki. Mac’in üstünlüğünü tartışadabiliriz hocam sıkıntı yok. Öyle bir şey var mı bilmiyorum ama belki fişe bağlı iken bazı Windows Opitimised Uygulamalarda Windows daha iyidir. Ben de Fanboy değilim zaten sadece bildiğimi söylüyorum. Hani sadece platform gereği pilde performans düşürmemeleri iyi demek istedim. 8000’i ise dört gözle bekliyorum. Eğer 6’dan 7’ye geçerken attıkları adımı atarlarsa 8000 Çiçek olur.

Geri
Yukarı