MacBook Pro 2011 hala alınır mı?

Onun yerine git A1278 mid 2012 MacBook Pro al zira 2012 ve üstü cihazlarda metal Graphics desteği var. PRE-2011 öncesi cihazlarda olmayan çok önemli bir özellik. Metal olmadan güncel macOS Monterey, Ventura gibi sürümlerde bazı uyumluluk sorunlarla karşılaşabilirsin.

Ayrıca 2011 ile aralarında pek fiyat farkı yok o yüzden 2012 varken 2011'e çok da gerek yok.

Hocam normalde 2011-12 arasında araştırma yapıyordum ama çerez parasına 2009 MacBook Pro buldum ve muhtemelen işimi göreceğini düşünerekten onu aldım. Ama dediğinize katılıyorum biraz daha araştırdığımda 2012 ile 2011 arasında büyük bir fark olduğunu fark etmiştim.

Hocam normalde 2011-12 arasında araştırma yapıyordum ama çerez parasına 2009 MacBook Pro buldum ve muhtemelen işimi göreceğini düşünerekten onu aldım. Ama dediğinize katılıyorum biraz daha araştırdığımda 2012 ile 2011 arasında büyük bir fark olduğunu fark etmiştim.
Çerez parası derken 2009'un fiyatı ne kadar? Ona göre tavsiyede bulunabilirim. Çünkü 2009 Pro'lar 8 GB'a kadar destekliyorken 2011&2012'ler 16 GB alıyor hatta benim kullandığım 2012 Pro'da 2x8 16GB 1867MHz Kingston RAM'ler vardı. Büyük bir performans farkı var arada.

ama 2009 tamamen fiyatına bağlı

Çerez parası derken 2009'un fiyatı ne kadar? Ona göre tavsiyede bulunabilirim. Çünkü 2009 Pro'lar 8 GB'a kadar destekliyorken 2011&2012'ler 16 GB alıyor hatta benim kullandığım 2012 Pro'da 2x8 16 GB 1867MHz Kingston RAM'ler vardı. Büyük bir performans farkı var arada.

Ama 2009 tamamen fiyatına bağlı.

1500TL'ye aldım hocam 3te1 fiyatı olduğu için çok uygun geldi. Xcode ile Python ve C++ yazabilirmişim sanırım ki yazamazsam bile en kötü günlük kullanımda kullanırım diye düşündüm.

1500TL'ye aldım hocam 3te1 fiyatı olduğu için çok uygun geldi. Xcode ile Python ve C++ yazabilirmişim sanırım ki yazamazsam bile en kötü günlük kullanımda kullanırım diye düşündüm.
MBP 2009'u en verimli kullanmanın tarifi (2.53ghz 15 inç ekran kartsız modelinden tecrübem)

2009'lar 8GB'a çıktığından dolayı 4+4 8 GB DDR3 RAM taktığınızda cihaz daha rahat çalışacaktır. Frekans konusunda çoğunlukla 1066 MHz kullanılsa da ben 1333 MHz kullanmıştım. Sorun vermedi hatta performansı daha iyi oldu. Bilgisayarı kesinlikle 8 GB'a çıkartın.

Bilgisayara bir SATA SSD takın 240 veya 500GB size bağlı. İşletim sistemleri olarak 10.15 Catalina ve Windows 10 o sistemle iyi çalışır. Eğer ki Windows 10 düzgün çalışmazsa bazı ufak ayarlarla düzeltebilirsiniz ya da direk 8.1 çalıştırabilirsiniz. macOS Catalina önermemin sebebi ise Catalina ile El Capitan arasında çok da performans farkı olmaması. Hatta sanırım daha iyi bile oldu (benchmark yapmıştım).

Bu bahsettiğim haliyle kodlama işlerinizi görecektir.

Mbp 2009'u en verimli kullanmanın tarifi (2.53GHz 15 inç ekran kartsız modelinden tecrübem)

2009'lar 8 GB'a çıktığından dolayı 4+4 8 GB DDR3 RAM taktığınızda cihaz daha rahat çalışacaktır. Frekans konusunda çoğunlukla 1066 MHz kullanılsa da ben 1333 MHz kullanmıştım. Sorun vermedi hatta performansı daha iyi oldu. Bilgisayarı kesinlikle 8 GB'a çıkartın.

Bilgisayara bir SATA SSD takın 240 veya 500GB size bağlı. İşletim sistemleri olarak 10.15 Catalina ve Windows 10 o sistemle iyi çalışır. Eğer ki Windows 10 düzgün çalışmazsa bazı ufak ayarlarla düzeltebilirsiniz ya da direk 8.1 çalıştırabilirsiniz. macOS Catalina önermemin sebebi ise Catalina ile El Capitan arasında çok da performans farkı olmaması. Hatta sanırım daha iyi bile oldu (benchmark yapmıştım).

Bu bahsettiğim haliyle kodlama işlerinizi görecektir.

Teşekkürler hocam benim de ilk işim RAM'i 8 yapıp SSD takviyesinden sonra patch ile Catalina kurmak olacak ama ilk MacBook deneyimim olacağından birkaç soru var kafamda. Catalina'nın hangi sürümünü kurmamı önerirsiniz? Hayatım boyunca Windows kullanmış biri olarak kendim yapabilir miyim? Windows için ISO oluşturmayı ve format atmayı vs biliyorum ama işletim sistemi farklı olunca gözümü korkutmuyor değil.

Teşekkürler hocam benim de ilk işim RAM'i 8 yapıp SSD takviyesinden sonra patch ile Catalina kurmak olacak ama ilk MacBook deneyimim olacağından birkaç soru var kafamda. Catalina'nın hangi sürümünü kurmamı önerirsiniz? Hayatım boyunca Windows kullanmış biri olarak kendim yapabilir miyim? Windows için ISO oluşturmayı ve format atmayı vs biliyorum ama işletim sistemi farklı olunca gözümü korkutmuyor değil.

Ayrıca SSD takviyesi yaptıktan sonra tekrar macOS kurmam gerektiğinde Windows kurmak kadar basit bir iş mi?

Ayrıca SSD takviyesi yaptıktan sonra tekrar macOS kurmam gerektiğinde Windows kurmak kadar basit bir iş mi?
SSD taktıktan sonra ilk iş bilgisayarınızın doğal yolla desteklediği maksimum sürüm (yani 10.11 El Capitan) için bir USB hazırlamak. Windows bir bilgisayar kullanma şansınız var ise (win32diskimager) ile aşağıda verdiğim linkten El Capitan imajını indirip USB'ye yazın.

Yazdıktan sonra Mac'e takın ve başlangıçta (alt-option) tuşuna basılı tutarak boot picker ekranından USB'yi seçeceksiniz. Sonra ise diski sıfırlayıp macOS'i Yükle deyin.

El Capitan kurulumu yaptıktan sonra macOS Catalina Patcher'ı indirin. Sonra kendinize bir Catalina USB'si yapın. İsterseniz tekrar temiz kurulum yapın ya da update edin ama bu sefer Catalina ile.

El Capitan imajı : macOS El Capitan Intel Kurulum İmajı - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
macOS Catalina patcher : macOS Catalina Patcher

SSD taktıktan sonra ilk iş bilgisayarınızın doğal yolla desteklediği maksimum sürüm (yani 10.11 El Capitan) için bir USB hazırlamak. Windows bir bilgisayar kullanma şansınız var ise (WIN32DISK Imager) ile aşağıda verdiğim linkten El Capitan imajını indirip USB'ye yazın.

Yazdıktan sonra Mac'e takın ve başlangıçta (alt-option) tuşuna basılı tutarak boot picker ekranından USB'yi seçeceksiniz. Sonra ise diski sıfırlayıp MacOS'i yükle deyin.

El Capitan kurulumu yaptıktan sonra macOS Catalina Patcher'ı indirin. Sonra kendinize bir Catalina USB'si yapın. İsterseniz tekrar temiz kurulum yapın ya da Update edin ama bu sefer Catalina ile.

El Capitan imajı: macOS El Capitan Intel Kurulum İmajı - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
macOS Catalina patcher: macOS Catalina Patcher

Hocam öncelikle uğraştığınız için teşekkürler. Dün MacBook elime ulaştı ama satıcı bazı özellikleri yanlış söylemiş ve eksik parçaları ben kargoyla yollayayım falan dedi ama kargo bir daha gelene kadar iade edemeyecektim o yüzden reddettim yani dolandırmaya çalıştığı için iade ettim. Şu an alırsam 2012 MacBook Pro mid almayı düşünüyorum ama kronik GPU sorunu olduğunu duydum bu biraz tedirgin ediyor açıkçası.

Hocam öncelikle uğraştığınız için teşekkürler. Dün MacBook elime ulaştı ama satıcı bazı özellikleri yanlış söylemiş ve eksik parçaları ben kargoyla yollayayım falan dedi ama kargo bir daha gelene kadar iade edemeyecektim o yüzden reddettim yani dolandırmaya çalıştığı için iade ettim. Şu an alırsam 2012 MacBook Pro mid almayı düşünüyorum ama kronik GPU sorunu olduğunu duydum bu biraz tedirgin ediyor açıkçası.
Hocam 15 inç 2011 modellerdeki AMD HD 67XX modelleri çoğunlukla sorunlu. 2012'lerde sorun yok hatta Retina bile alabilirsiniz

ama 13 inç cihazlarda harici bir GPU yok o yüzden dert etmeyiniz

2012 ve sonrası retina diye adlandırdığımız cihazları halen kullanıyorum. 2012 Macbook Pro 15 Retina 10,1 A1398, 2015 Macbook Pro 15 Retina A1398 halen çalışıyor ama bence yani kendini zorlayıp alınacak cihazlar değiller artık ciddi eskidiler 2011 ve 2012 modellerden bahsediyorum yine de sen bilirsin.

Hocam 15 inç 2011 modellerdeki AMD HD 67xx modelleri çoğunlukla sorunlu. 2012'lerde sorun yok hatta retina bile alabilirsiniz.

Ama 13 inç cihazlarda harici bir GPU yok o yüzden dert etmeyiniz.

2012 ve sonrası retina diye adlandırdığımız cihazları halen kullanıyorum. 2012 MacBook Pro 15 retina 10,1 A1398, 2015 MacBook Pro 15 retina A1398 halen çalışıyor ama bence yani kendini zorlayıp alınacak cihazlar değiller artık ciddi eskidiler 2011 ve 2012 modellerden bahsediyorum yine de sen bilirsin.

Hocam bende almaktan vazgeçtim yaza kadar sabredip yazın sıfır M.2 veya M3 MacBook Pro almayı düşünüyorum hocam.

Geri
Yukarı