MacBook Pro M2 şarjı hızlı azalıyor

haymania

Kilopat
Selam arkadaşlar, geçen hafta MacBook Pro M2 16 inç 2.el laptop aldım. Aldığım arkadaş nisan 2023'te almış pil devri 37'de ve pil kapasitesi 98'de idi. Neyse gelelim asıl soruya, parlaklık Full'deyken Chrome üzerinden YouTube'da müzik açık ve ben Hotmail üzerinden Excel'de çalışma yapıyordum, pili biraz hızlı azalıyormuş gibi geldi. 1 saatlik hesaplama yaptım 1 saatte ortalama %18-19 gibi bir azalma oldu. MacBook ile hiç aram olmadığından bu durum normal mi bilmiyorum, Apple sitesinde video izleme süresi ortalama 15 saat diyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 1 saat boyunca parlaklığını %75'te kullandım ve YouTube'dan müziği kapattım Chrome üzerinden Excel çalışması yaptım ve arada Google'dan araştırmalar yaptım. Bu 1 saatlik süreçte şarjı %8 azaldı. Bu durum sanırım normal fakat Apple sitesinde şöyle bilgiler mevcut:
1-kablosuz bağlantıyla 15 saate kadar internette gezinme.
2-Apple TV uygulamasından 22 saate kadar film izleme.

Hangi şartlarda 15 saate kadar kablosuz bağlantı süresi veriyor.

Dostum aynı cihaz var bende, sana şöyle basit bir öneride bulunayım. Sendeki 16 inç bendeki 14 inç

14 inç 67W/saat 16 inç 100w/Saat

İstats menü diye bir uygulama var. Sensörler sekmesinde Aşağıdaki gibi bir fotoğraf göreceksin.
Battery ve karşısında 3.83W yazmakta. Cihazın içinde 67W/SAAT (m2 pro 14inc) pil bulunmakta. aşağıda average system Total yazmakta. Bu Stats programını çalıştırdığımdan beri sistemin ortalama batarya tüketimi/saat olarak hesaplamakta.
Total System Consumption ise, program açıldıktan sonra kaç W/H saat enerji harcadığını söylemekte.

Yani 6.7W ortalama harcarsan, yüzden sıfıra 10 saat dayanacaktır.

Apple'nın nasıl hesap yaptığını bilmiyorum fakat, yaptığınız işe göre enerji harcamanız değişmekte. Ben bu geçen cumartesi Sabah hollandaya gittim, akşam geri döndüm, bilgisayarımda bir kaç iş yaptım, pazar günü kullandım, şuan hala kullanmaktayım yüzde 40 şarjım bulunmakta. Yaklaşık 10 saat ekran süresi aldığımı tahmin edebiliyorum.

Bilgisayarınızı test ederken bence bir gününüz nasıl geçtiğini hesaplayıp, bir iş gününüzde şarjı gidiyor mu gitmiyor mu bu önemli bence, en optimal şartlarda 20 saat şarjı gitmesinin bir önemi yok.
Cihazınızı şarj aleti olmadan yanınıza aldınız ve eve döndüğünüzde hala şarjınız varsa bence işini gayet güzel ve eksiksiz yapıyor demektir.

1695637688691.png

Dostum aynı cihaz var bende, sana şöyle basit bir öneride bulunayım. Sendeki 16 inç bendeki 14 inç.

14 inç 67W/saat 16 inç 100w/Saat

İstats menü diye bir uygulama var. Sensörler sekmesinde aşağıdaki gibi bir fotoğraf göreceksin.
Battery ve karşısında 3.83W yazmakta. Cihazın içinde 67W/SAAT ( M.2 Pro 14inc) pil bulunmakta. Aşağıda average System Total yazmakta. Bu stats programını çalıştırdığımdan beri sistemin ortalama batarya tüketimi/saat olarak hesaplamakta.
Total System consumption ise, program açıldıktan sonra kaç w/h saat enerji harcadığını söylemekte.

Yani 6.7W ortalama harcarsan, yüzden sıfıra 10 saat dayanacaktır.

Apple'nın nasıl hesap yaptığını bilmiyorum fakat, yaptığınız işe göre enerji harcamanız değişmekte. Ben bu geçen cumartesi sabah Hollanda'ya gittim, akşam geri döndüm, bilgisayarımda birkaç iş yaptım, pazar günü kullandım, şu an hala kullanmaktayım yüzde 40 şarjım bulunmakta. Yaklaşık 10 saat ekran süresi aldığımı tahmin edebiliyorum.

Bilgisayarınızı test ederken bence bir gününüz nasıl geçtiğini hesaplayıp, bir iş gününüzde şarjı gidiyor mu gitmiyor mu bu önemli bence, en optimal şartlarda 20 saat şarjı gitmesinin bir önemi yok.
Cihazınızı şarj aleti olmadan yanınıza aldınız ve eve döndüğünüzde hala şarjınız varsa bence işini gayet güzel ve eksiksiz yapıyor demektir.

Eki Görüntüle 1956464

Çok teşekkür ederim,şimdi şarja bıraktım cihazı birazdan söylediğin hesaplamaları yapıp bakacağım.

Chrome, Safari gibi değildir. Mac ile tam bütünleşik çalışmaz o nedenle bataryadan biraz daha fazla yer. %100 parlaklık pili içer. Ama pil döngüsüne aldanmayın. Pil döngüsü az olsun diye insanlar bilgisayarlarını her zaman kabloyla şarja takılı şekilde kullanıyorlar. Pil döngüsü böylece artmıyor ancak pil içten içe ölüyor. Bu yanlış.

Geri
Yukarı