MacBook Pro Mid 2010 - AirDrop, Handoff çalışmıyor

asnck

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Birçoğunuz biliyordur dosdude1 isimli arkadaşımızın geliştirdiği yöntemler sayesinde artık birçok desteklenmeyen Mac modellerine yeni macOS sürümleri kurulabiliyor.
MacBook Pro 17-inch mid 2010 cihazıma dün kurulumu yaptım. Şu anda çok ağır çalışıyor bilgisayarımda henüz bir upgrade yok ancak önümüzde ki günlerde 8 GB(4x2) owc RAM ve 500 GB SanDisk Ultra 3D SSD ile güçlendireceğim, deneyimlerimi yine paylaşırım?

Kurulum sonrasında aklıma takılan ve danışmak istediğim bazı hususlar var:

1) Bu olaydan sonra cihaz Apple'ın meşhur güvenlik sisteminden çıkmış oluyor mu? Artık tehditlere açık mı? Yoksa orijinal MacOS'tan bir farkı yok mu?
2) Apple güncelleme yayınladıkça ben App Store'dan direkt güncellemeleri alabilecek miyim?
3) Kurulum rehber videosunda ve bazı başlıklarda gördüğüm üzere kurulumdan sonra bilgisayarın her açılışında ekrana satır satır kodlar geliyor ve öyle açılıyor ancak benim cihazımda böyle bir durum olmadı. Acaba bir yerde yanlış mı yaptım?
4) Yine bazı başlıklarda arkadaşlar kurulum için sıp(sistem bütünlüğü koruması) in devre dışı kalması gerektiğini yazmış, ben devre dışı bırakmadan kurulum yaptım bir mahsuru var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

SanDisk Ultra 3D 500 GG (SDSSDH3-500G-G25) SSD
OWC 8GB (2x4) 1066Mhz DDR3 So-Dimm PC-38500 204 Pin RAM

ile MBP Mid 2010 cihazı yükseltip dosdude1 yöntemi ile Catalina kurulumunu yaptım. Sorunsuz bir kurulum oldu hemen her şey gayet akıcı ve sağlıklı çalışıyor. Yeni bir cihaz gibi.

Yalnız iki problemim var. Birincisi, sistem tercihlerinde genel kısmının içerisin de yer alan "Görünüş" kısmını "Otomatik" olarak ayarlayamıyorum. Otomatik seçiyorum çıkıp giriyorum yine koyu veya açık seçenekleri seçilmiş.

İkincisi ve çok daha önemlisi AirDrop çalışmıyor. Biraz araştırma yaptım dosdude1 sayfasına bir göz attım, reddit de dolaştım çok konuşan yok donanımsal güncelleme gerekiyor diyenler falan var.

Bu iki konu hakkında tecrübesi, bilgisi veya fikri olan var mıdır ?
Özellikle AirDrop çok canımı sıktı onu halletmemiz mümkün müdür ?
Tekrar merhaba,

AirDrop sıkıntısının sebebini araştırdım. Eski macler AirDrop ve Handoff gibi özellikleri Bonjour servislerini kullanarak çalıştırıyormuş ancak yeni sürümler bluetooth 4.0 üzerinden çalıştırıyormuş. Dolayısı ile benim mbp mid 2010 cihazımda da bluetooth 2.1 olduğu için özellikler çalışmıyor.

Ancak çalıştırmanın bazı yollarının var olduğunu ve uygulayıp olumlu sonuç alan arkadaşlar olduğunu gördüm. Bu linkte ki arkadaş anladığım kadarıyla sadece yazılımsal oynamalar ile sorunu çözüp AirDrop ve Handoff u aktifleştiriyor. Ben bir iki deneme yaptım ama başaramadım hatta Catalina yı tekrar kurmam gerekti. MacOS konusunda daha tecrübeli, deneyimli arkadaşlar varsa destek olur yol gösterirlerse çok sevinirim.
-

Arkadaşlar tekrar merhaba,

Mesajı ilk yazdığım günden beri bir yandan da araştırmaya devam ediyorum.
Eski Mac cihazlarda sıklıkla yaşanan bir durummuş bu.
USB Bluetooth 4.0 Dongle kullanarak ve terminalden bir kaç komut yazılarak halledebilen arkadaşlar var yabancı forumlarda. Ben kendi MBP 2010 6,1 cihazım için uyumlu bir rehber bulamadığım için uygulayamadım.
Ancak tam @Recep Baltaş hocaya göre bir konu bence, keşke bir el atsa da eski Mac cihazlarımızı AirDrop, Continuity gibi önemli özelliklerine kavuştursa.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı