MacMini 2005 "this software cannot be installed on this computer" hatası

HalilMakal

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba kıyıda köşede duran MacMini 2005 model bilgisayarıma tekrar ihtiyacım olduğundan dolayı kullanmam gerekti. Bilgisayarı açtığımda işletim sisteminin olmadığını fark ettim zamanında silmiş olmalıyım hatırlamıyorum. Bugün ben de gittim orijinal MacOS X 10.5.2 CD'si satın aldım fakat işletim sistemini kuracağım zaman "this software cannot be installed on this computer" hatası verdi. İnternetten araştırdığım zaman date (Tarih) problemi olduğunu gördüm ve terminalden müdahale ettiğim zaman bilgisayarımın tarihinin 1994 yılına ait olduğunu fark ettim ve tarih ile saati değiştirdim ve güncel saat/tarih bilgilerini sisteme kaydettim ardından bilgisayarıma restart attım ve problemin yine düzelmediğini gördüm. Bir başka makale de ise HDD format biçiminin guid olacağını gördüm yaptım yine olmadı. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok minnettar olurum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
CD'de problem olabilir ? Siz kendiniz manuel olarak indirip deneyin birde, ek olarak bazen donanımsal sorun olduğunda bu problem ortaya çıkabilir. Daha önceden sorunsuz çalıştığından emin misiniz ?
Öncelikle Merhaba yine internetten araştırmalarıma göre bu orijinal CD'ler başka bir Macbook bilgisayara ait olduğu için osinstall klasörünün içinde bilgisayar ismini geçirmek gerekiyormuş. Yani CD macbook pro için ama benim bilgisayarım powermac 10,1 "mac 1.1 2005" fakat ben bu orijinal CD içerisinde osinstall paketini bulamadım o yüzden değişiklikte yapamadım bilgisayara macOS 10.4.11 Tiger versiyonunu yüklemeyi başardım ama bu işletim sistemi youtube'a girmeme bile müsade etmedi. TenFourFox da dahil bütün 10.4.11 destekleyen browserları kurdum ama hüsran hem çok yavaşlardı hem de videoları oynatıyorlardı ama video gözükmüyordu sadece ses geliyordu. Bu gün çift katmanlı DVD siparişi verdim. macOS leopard 10.5 kurulumu yapacağım. Bu yaklaşık 8 GB bir dosya, elimde 16 GB'lık USB olmadığı için hem de USB görür mü görmez mi güvenemediğim için böyle bir karara vardım. Yarın CD elimde olur. Gelişmeleri burada anlatacağım. En azından böyle problemlerle karşılaşan arkadaşlara belki yardımcı olabilirim teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı