macOS Kurulumunda "Bu Disk Bilgisayarı Başlatmada Kullanılamaz" Hatası

Wheeler Man

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Free World
Az önce kolları sıvadım. MacOS Sierra kurmayı kafaya taktım. BIOS'da yapabileceğim hiçbir ayar yoktu. Önce sistemi sanalda kurarak Clover Configrator ile ayarları yaptım. Ardından Paragon Partition Manager indirip SSD üzerinde 25GB alanı Sierra için Apple HFS olarak biçimlendirdim. Kurulumda disk seçim alanına kadar geldikden sonra sistemdeki tüm diskleri gösterdi. Benim hazırladığım "MacHDD" isimli bölüme tıkladığımda "Bu disk bilgisayarınızı başlatmak için kullanılamaz." uyarısı verdi. Nerede hata yapıyorum.

Edit: Eklemeyi unutmuşum, tüm diskler GPT formatındadır.

Bilgisayar özellikleri:
Casper H110 Chipset Anakart
İntel Core i5 7500
16GB 2133MHz Ram
Nvidia GTX 1050 Ti
128GB M.2 520/140 Ssd
1TB Harddisk

Düzenlediğim Config dosyası: config.plist

Kuracağınız diskteki EFI bölüntüsü kaç MB? Eğer en az 200 değil ise bu sorunu çıkarabilir.
Screenshot_19.png

Bölünlendirme bilgisayarı aldığımda vardı. Ben Windows bölümünü küçültüp Revovery kısmını taşıdım(Bölümü bulamaması gibi bir hata yaşamamak amacıyla). Galiba EFI bölümü yok hiç dikkat etmemiştim. Yapabileceğim bir şey var mı?

EFI bölüntüsü var ("SYSTEM" olarak geçiyor). Ama büyüklüğü 100 MB. Bunun için yapabileceğiniz bir şey yok. Bu bölüntüyle oynarsanız sistemi boot etmeyebilir. Bu sorunu aşmak için önce macOS, ardından Windows kurmak en iyisidir. Eğer böyle bir imkanınız varsa böyle deneyin. Eğer yoksa elinizin altında başka bir HDD/SSD varsa ona kurun. Kurulum esnasında bütün diski silince macOS kurulumu zaten direk bir EFI bölümü (200 MB) ayarlıyor.
@claus size daha iyi yardımcı olabilir bu konuda.

EFI bölüntüsü var ("SYSTEM" olarak geçiyor). Ama büyüklüğü 100 MB. Bunun için yapabileceğiniz bir şey yok. Bu bölüntüyle oynarsanız sistemi boot etmeyebilir. Bu sorunu aşmak için önce macOS, ardından Windows kurmak en iyisidir. Eğer böyle bir imkanınız varsa böyle deneyin. Eğer yoksa elinizin altında başka bir HDD/SSD varsa ona kurun. Kurulum esnasında bütün diski silince macOS kurulumu zaten direk bir EFI bölümü (200 MB) ayarlıyor.
@claus size daha iyi yardımcı olabilir bu konuda.
Elimde taşınabilir 320GB USB harici disk vardı. Kurulumu onda denedim. Mac üzerinden diski tamamen formatladım. Kuruluma başladığımda disk ilginç bir şekilde kafa vuruyordu. Kurulum 30-35% civarına gelince 10 dk ilerlemedi, ekranda yazılar yazdı ve reset attı. Şu an diske Wipe yapıyorum. Disk kafa vurmadı hiç. Boot etmeme riskini alabilirim sıkıntı yok. Zaten yakın zamanda format atacağım. Güncellemeden sonra sık sık mavi ekran alıyorum.

Eğer diskinizi silme imkanınız varsa EFI ile oynamak yerine tamamen silin diski. Bir de öyle deneyin. Harici (Taşınabilir) diske kurmak zaten pek iyi olmaz.

Eğer diskinizi silme imkanınız varsa EFI ile oynamak yerine tamamen silin diski. Bir de öyle deneyin. Harici (Taşınabilir) diske kurmak zaten pek iyi olmaz.
Peki verilerimi SSD'den alıp SSD diski sileceğim. Herhangi bir önlem almayacağım. Elimde kötü bir bilgisayar var işleri onla yapabilirim.
Harici disk kurulumdan sonra kafa vurmaya başladı. :) Ömrü buraya kadarmış. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı yere geldiği zaman yeniden başlatıyor. Şu an USB 2.0'a taktım tekrar deniyorum. "4 dakika kaldı" yazısından 7-8 dakika sonra yeniden başlatıyor. Sıkıntı nerede?

Hocam yeniden başlatmadan önce böyle bir ekran geliyor. Hatam nerede?
Galiba o yükleme kısmında ekran donuyor. Az önce SSD üzerinden boot etmeyi ve kurula devam etmeyi
başardım.
LnnVLo.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı