Rehber MacOS Sonama 14.0 ve Windows Farklı Diske Kurma

RAM
3200 MHZ 16 GB Ram
SSD veya HDD modeli
512 GB & 1TB SSD, 1 TB HDD
Ekran kartı
AMD RX 5700 XT
Anakart
Gigabyte A320M-S2H
İşlemci
Amd Ryzen 5 3600
Tekrardan merhaba, şubat ayında Hackintosh ve Windows işletim sistemlerini farklı diske kurmayla ilgili rehber hazırlamıştım, o rehberden sonra edindiğim bilgiler doğrultusunda biraz daha güncelleyip macOS Sonama 14.0 ve Windows kurulumunu anlatmak istedim.
Rehberde bir yerde takıldıysanız rehberi sonuna kadar okumaya devam etmenizi öneririm çünkü bazı yerlerde not olarak çıkabilecek sorunların çözümünü yazdım.

Öncelikle ekran kartınızın ve işlemcinizin hackintosh desteği olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim, bu linkten ekran kartı desteğinizin olup olmadığına, bu linkten ise işlemci desteğinizin olup olmadığına bakabilirsiniz. Bunun dışında Başarılı Hackintosh Kurulumları sayfasından da sisteminizi bulup bakabilirsiniz. Eğer ekran kartınız veya işlemciniz desteklemiyorsa maalesef bilgisayarınız hackintosh sistemi kurulumu başarısız olacaktır.

Hackintosh Ve Windows İşletim Sistemleri Farklı Diske Nasıl Kurulur?

Bu rehberde ilk olarak Windows 11 Sonrasında macOS Sonama kurulumunu göstereceğim. Fakat siz diğer işletim sistemleri versiyonları için de bu rehberden faydalanabilirsiniz.

Windows Kurulumu

İlk olarak Windows ve daha sonrasında macOS kurulumunu anlatacağım çünkü ilk olarak macOS kurduğumuzda efi bölümlerinde windows işletim sistemini görmeme gibi sorunlar ile karşılaşılabiliyor,hemde macOS sistemini kurduktan sonra Windows kurmak biraz daha zor hale gelebiliyor.

1.İlk olarak usb belleğimize windows kuruyoruz. Eğer bu işlemi Windows bir bilgisayardan yapacaksanız Windows Media Creation Tool aracını kullanabilirsiniz, bu işlemi macOS bir bilgisayardan yapacaksanız technopatta açılan bu rehbere bakabilirsiniz.

2.Kurduğumuz usb'yi bilgisayarı yeniden başlatıp bios sekmesinden seçiyoruz.Eğer Windows 11 kuruyorsanız TPM 2.0 desteğini ve Secure Boot ayarını biosdan aktif etmenizi öneririm, diğer türlü Windows 11 kurulumunda sorun yaşama olasılığınız yüksek. Bu ayarlarınız bios üzerinde yok ise veya değiştiremiyorsanız windows kurulurken ayarları bypass etmek için bu videoyu izleyebilirsiniz.

3.Kurulumda disk seçim sekmesine kadar ilerliyoruz,Buradan Yanlızca Windowsu yükle sekmesine giriyoruz. Daha sonra Windows ve macOS kuracağımız diske tıklayıp altta çıkan sil butonuna basıyoruz,sonrasında tekrardan Windows kuracağımız diski seçip ilerliyoruz. Daha detaylı kurulum için technopatın bu videosuna göz atabilirsiniz.

Hackintosh Kurulumu

1.Windowsu sorunsuz bir şekilde kurduktan sonra ilk olarak balenaEtcher programını indiriyoruz,daha sonrasında bu linkten macOS Sonama dosyasını indiriyoruz,eğer amd işlemci kullanıyorsanız opencore ve efi dosyası için buradaki ryzentosh dosyasını indirebilirsiniz, eğer amd için farklı bir efi kullanmak isterseniz github/ryzentosh linkine bakabilirsiniz . İntel kullanıcıları macOS Sonama için verdiğim linkteki efi dosyasını indirebilir.

2.balenaEtcher programını açıyoruz,açılan sekmede imaj dosyası olarak indirdiğimiz macOS Sonama dmg dosyasını açıyoruz,sonrasında Select Drive sekmesinde macOS kuracağımız usbyi seçiyoruz. Daha sonrasında flash butonuna basıyoruz.

3.Usbmize dmg dosyası yazıldıktan sonra sistemimize uygun olarak indirdiğimiz efi dosyasını usbmizin içine atıyoruz,usbmiz bilgisayarda gözükmüyorsa bilgisayardan çıkarıp tekrar takabilirsiniz. Eğer Intel için eklediğim efi dosyasını indirdiyseniz config eklemeniz gerekli, indirdiğiniz efi dosyasının içinde OC/Configler bölümünü açıp sisteminize uygun configi OC klasörünün altına atmanız yeterlidir. Hangi configin size uygun olduğunu bilmiyorsanız internetten araştırabilirsiniz veya deneme yanılma ile devam edebilirsiniz.

NOT: Usb'ye atmak için üstte bahsettiğim github/ryzentosh linkinden efi indirdiyseniz bir EFI klasörü görememiş olabilirsiniz, kendiniz EFI adında bir klasör oluşturup Boot ve OC klasörlerini oluşturduğunuz dosyanın içine atabilirsiniz.

4.Eğer AMD RX 5000 serisi bir ekran kartı kullanıyorsanız efinin içinde bulunan oc klasöründeki config.plistte bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor, eğer 5000 serisi ekran kartı kullanmıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Eğer macOS kurulumunu Windows bir işletim sisteminden yapıyorsanız bu işlem için ProperTree kullanabilirsiniz, macOS'da ise Opencore Configurator işinizi görecektir. Bu programlardan bir ile config.plist dosyamızı daha önce gösterdiğim lokasyondan açıyoruz,NVRAM klasörünün altında boot-args yazan kısıma gelip yeni argüman olarak agdpmod=pikera komudunu eklememiz gerekiyor. Sonrasında macOS kurulumumuza devam edebiliriz.

3.Daha sonra biosa giriyoruz.Windows kurulumunda bios ayarlarından TPM 2.0 desteğini aktif ettiyseniz ve Secure Boot açtıysanız disable yapmanız gerekli. Intel ve Amd işlemcileri için diğer gerekli ayarları buradan bulabilirsiniz. Eğer linkteki ayarlardan biosunuzda olmayan ayar var ise onu es geçebilirsiniz.

4.Daha sonrasında biosdan macOS yüklü usb belleğimizi seçip kuruluma devam ediyoruz. Burada Opencore ekranı gelmiş olması lazım, bu ekrandan install macOS Sonama düğmesine basıp kuruluma devam ediyoruz. Burada beklememiz gerekli, ekranda bir süre kodlar yazdıktan sonra macOS kurulum ekranı gelmiş olması lazım. Kurulum süreci boyunca usb belleğinizi bilgisayardan çıkarmayın,aksi takdirde kurulum başarısız olabilir.

5.Buradan Disk İzlencesi sekmesine tıklıyoruz ve macOS kuracağımız diski seçiyoruz, daha sonrasında sağ üst kısımda çıkan sil düğmesine tıklıyoruz ve bir isim verip (mac veya macOS gibi isimlendirme yapabilirsiniz) APFS formatında diski siliyoruz. İlk silmede hata verebilir, eğer hata verdiyse tekrar sil butonuna basıp aynı isimle APFS formatında tekrar silince diskin başarılı bir şekilde silinmesi lazım. Sonrasında disk izlencesi sekmesini sol üstten kırmızı düğmeye basarak kapatıyoruz.

6.Sonrasında macOS Sonama yükle düğmesine basıyoruz,kullanım şartlarını kabul ettikten sonra daha demin silmiş olduğumuz diski seçiyoruz ve sürdür düğmesine basıyoruz. Kurulumumuz burada başlamış oluyor, kurulum bittikten sonra Bilgisayar yeniden başlayacak ve tekrar açıldığında Opencore ekranında install macOS Sonama yazısı yerine macOS installer düğmesini seçmemiz lazım.

7.Bu süreçte bilgisayar birden fazla kez yeniden başlayabilir, her yeniden başlangıçta Opencore'da macOS Installer düğmesini seçtiğinize dikkat edin.

8.Kurulum tamamlandıktan sonra sizi macOS Sonamanın kurulum kısmına yönlendirecek, bu kısımda dil, klavye gibi ayarları devam edebiliriz.

9.macOS Venturanın kurulum kısmınıda geçtikten sonra bilgisayarımıza Windows ve macOS kurulmuş oluyor,sonrasında her seferinde usbden boot edip macosu çalıştırmamak için macOS sistemimize Opencore Configurator indiriyoruz. 9 ve 10'uncu maddelerin daha detaylı videosune erişmek için technopat kanalında ki bu videoda ki usb olmadan boot bölümüne göz gezdirebilirsiniz. Opencore Configurator uygulamamızı açtıktan sonra üst kısımda Tools (Araçlar) bölümüe geliyoruz ve mount efi düğmesine basıyoruz. Bu kısımda macOS kurmuş olduğumuz diski seçiyoruz ve mount partition düğmesine basıyoruz. Daha sonrasında aynı mount efi sekmesine tekrar gelip mount ettiğimiz diski tekrar seçip open partition diyoruz.

NOT: Eğer OpenCore Configurator uygulamasını açtığınızda ve diski mount ettiğinizde EFI bölümü görünmüyorsa macOS, Windows yüklediğiniz diskin EFI bölüntüsünü esas alarak kurulmuş demektir. Bu durumu düzeltmek için bu rehberi okuyabilirsiniz.

10.Sonrasında bizi diskin efi bölümü karşılıyacak. Öncelikle diskimizdeki efi bölümünü seçip bilgisayarın masaüstüne kopyalıyoruz ve daha sonrasında diskteki efi bölümünü siliyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta diskin içinde efi bölümü açıldıktan sonra onun içerisindeki efi dosyasını kopyalamamız gerekli,ana efi klasörünü kopyalamadığınıza ve silmediğinize dikkat etmenizi öneririm. Sonrasında macOS kurulumu yaptığımız diskteki efi bölümü sildiğimiz efi bölümünün yerine kopyalıyoruz. Son olarak diskimize kopyalanan efi bölümünü açıyoruz ve içinde masaüstüne kopyaladığımız önceki efi bölümünün içerisinde bulunan Microsoft isimli klasörü diskimize kopyaladığımız efi klasörünün içine atıyoruz. Ve sonrasında macOS kurulum usbmizi çıkarıp bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz,sonrasında biosda Opencore isimli bir seçenek gelmesi lazım,biosda Opencore boot edip Windows ve macOS işletim sistemlerimiz arasında geçiş yapabiliriz. Biosda Opencore gözükmediyse bilgisayarı kapatıp tekrar açıyoruz,sonrasında Opencore'un gözükmesi lazım,eğer halen gözükmüyorsa macOS kurulum usbmizden yine macOS işletim sistemini açıp Opencore Configurator ile yaptığımız efi dosyası kopyala işlemine tekrar bakabilirsiniz,büyük ihtimalle kopyala işlemlerinde hata yapmış olabilirsiniz.

NOT: macOS Sonama ile birlikte EFI klasörünü attığınızda biosdan açılırken Windows Boot Manager ile açılabiliyor, bu da macOS'un açılmasına engel oluyor, bu durumu ortadan kaldırmak için Opencore Configurator ile mount ettiğiniz diskin içinde ki efi klasörünü açın, EFI/Microsoft/Boot klasörüne gidin ve bootmgfw.efi dosyasını bootmgfw-orig.efi olarak yeniden adlandırın. Sorun çözülecektir.

11.Bu kurulumları yaptıktan sonra sorunsuz bir şekilde istediğiniz işletim sistemini seçip gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yazım hataları ve karman çorman hazırlanmış bir yazı. Rehber veya makale de diyemiyorum, yazı diyorum. Ne bir video, ne bir görsel. Gördüğünüz veya yaptığınız şeyin özetlerini buraya dökmüşsünüz. Windows'ta ProperTree kullanılabildiği kadar macOS'ta da ProperTree kullanılıyor, kaldı ki rehberini ve EFI'lerini baz aldığınız insanlar da OCC önermiyor. Hackintosh ve Dual Boot bilen birisi sadece karman çorman gözüyle bakıp geçer fakat bilmeyen birisine 'Rehber' alias'ı ile sunmaya çalışırsan kaçar gider çünkü neyin, ne olduğu belli değil. Ayrıca macOS sürümleri arasında Dual Boot farklılığı olmuyor, her yeni sürümde bu tarz konuların açılıp eleştirilmesine gerek yok. Eğer bu alanda bir hevesin ve ilgin var, kendini de geliştirmek istiyorsan bir makale nedir, nasıl hazırlanır diye şuraya göz atıp kendini geliştirmeni tavsiye ederim.

Yazım hataları ve karman çorman hazırlanmış bir yazı. Rehber veya makale de diyemiyorum, yazı diyorum. Ne bir video, ne bir görsel. Gördüğünüz veya yaptığınız şeyin özetlerini buraya dökmüşsünüz. Windows'ta ProperTree kullanılabildiği kadar macOS'ta da ProperTree kullanılıyor, kaldı ki rehberini ve EFI'lerini baz aldığınız insanlar da OCC önermiyor. Hackintosh ve Dual Boot bilen birisi sadece karman çorman gözüyle bakıp geçer fakat bilmeyen birisine 'Rehber' alias'ı ile sunmaya çalışırsan kaçar gider çünkü neyin, ne olduğu belli değil. Ayrıca macOS sürümleri arasında Dual Boot farklılığı olmuyor, her yeni sürümde bu tarz konuların açılıp eleştirilmesine gerek yok. Eğer bu alanda bir hevesin ve ilgin var, kendini de geliştirmek istiyorsan bir makale nedir, nasıl hazırlanır diye şuraya göz atıp kendini geliştirmeni tavsiye ederim.
Dostum hazırladığım bu "yazı" benim kendi araştırdıklarımdan sonra öğrendiğim bilgiler doğrultusunda insanlara yardımcı olmak için paylaştığım bir gönderiden ibaret. Hatalar olabilir, rehber denmeyebilir o konuda da haklısındır fakat benim amacım zaten profesyonel bir şey hazırlamak değildi bu yazıyı yazarken. Bildiklerimi anlatmak ve yeni veya sıfırdan macos kuracak insanlara yardımcı olabilmekti. Sanki hayatımda hiç türkçe hiç rehber veya "yazı" görmemişimde o şekilde baştan sağma yazmışım gibi yorum yapmana gerek yok, elimden geldiğince ve çok uğraşmadan gayet açıklayıcı bir biçimde anlatmaya çalıştım. Beğenirsin beğenmezsin bu sana kalmış fakat böyle negatif bir tavırla yazdığım "yazıyı" her yönden kötülemenin pek bir manası yok bence. Ben sadece kendim macos kurarken önemli gördüğüm kısımları not alıp insanlarla paylaşmak istedim. Devrik cümle kullandım diye de şimdi bir paragraf dolusu yazı dökmessin umarım :) iyi akşamlar.

Geri
Yukarı