Rehber MacOS'de digispark ATtiny85 nasıl programlanır?

Geçtiğimiz günlerde ufak bir makro klavye projem için Digispark Attiny85 kullanmaya karar verdim. Hem ucuz hem küçük hem de istediğim sayıda (normalde 3 tane tuş destekliyor lakin Micronucleus bootloaderını kurup avrdude ile çipdeki ayarlanmış reset pinindeki fuse'u kapatırsanız 4 tuş kullanabiliyorsunuz. Merak eden olursa onu da anlatabilirim.) desteklemesinden dolayı bu geliştirme kartını kullanmaya karar verdim. Normalde şu ana kadar hiç bir kart için kodlarken böyle bir sorunlar karşılaşmamıştım lakin bu kartın librarysinde şöyle bir sorun var. Library 32-bit ve macOS Catalina ile 32-bit desteği kaldırıldığından dolayı programlamaya çalışınca "bad CPU type in executable" hatasını alıyorsunuz. Çözümünü uzun süre aramama rağmen hiç bir kaynağa rastlayamadım sonrasında ise kendim çözümünü buldum. Hazırsanız anlatım kısmına geçeyim.

1. Buradan Arduino IDE'yi indirin. (Ben anlatımım esnasında 1.8.19 sürümünü kullandım lakin sonraki sürümlerde de çalışacaktır.)

2. Arduino -> Preferences menüsünü açıp aşağıdaki iki linki gösterdiğim yere, gösterdiğim şekilde ekleyin.

Ekran Resmi 2022-05-30 18.58.11.png
Ekran Resmi 2022-05-30 18.58.16.png

3. Arduino -> Araçlar -> Kart -> Kart Yöneticisi bölümünden sırasıyla "Digistump AVR Boards" ve "ATTinyCore" u indirin.

4. /Users/KULLANICI ADINIZ/Library/Arduino15/packages/arduino/tools/avr-gcc a gidin ve "4.8.1-arduino5" klasörünün içeriğini silip, klasörün içine "7.3.0-atmel3.6.1-arduino7" klasörünün içeriğini yapıştırın.

5. Tebrikler! Artık Digispark Attiny85 geliştirme kartınızı macOS üzerinde kodlayabilirsiniz.

Sorularınız ve/veya takıldığınız bir yer olursa sormaktan çekinmeyin. Başka bir rehber konusunda görüşmek üzere. Hoşça kalın.

MacBook Air m1 attiny görmüyor. İlk olarak sanal makinada Win11 üzerinden denemeye çalıştım driverlarını kurdum ama hala aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt olarak gözüküyordu. daha sonra üzerinde kırmızı ışık yanıp sönüyordu ama daha sonra bir kaç kere tak çıkarın ardından artık kırmızı ışık yanmıyordu sadece yeşil yanıyordu. bende burn bootloader denedim. ama onda da cihazı algılamadı. Yenisini aldım ve dediklerinizi yaptım ama yine Win11 bilinmeyen cihaz olarak görürken macOS görmüyor.

Geri
Yukarı