MacOS'ta kodlama yapmak için hangi program kullanılmalı?

methz

Hectopat
Yer
Ascent
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, macOS uzerinde kodlama öğreneceğim. Ilk defa öğreneceğim ve herhangi bir bilgi birikimim yok. Biraz baktım da 2024 Ağustos'ta Visual Studio desteginin son bulacagini söylemişler. VS Code mu kullanmam gerekiyor yoksa Xcode mu kullanmalıyım? Ya da şimdilik normal vs uzerinden öğrenmeli miyim? vs. hiç bilgim yok. Python ya da C# ile başlamayı planlıyordum. Bilgili arkadaşlar varsa aydınlatabilir mi acaba? Islemci M1 Pro, RAM ve depolama 16 GB/1 TB. Donanım konusunda herhangi bir problemim yok.

Arkadaşlar merhaba, macOS uzerinde kodlama öğreneceğim. Ilk defa öğreneceğim ve herhangi bir bilgi birikimim yok. Biraz baktım da 2024 Ağustos'ta Visual Studio desteginin son bulacagini söylemişler. VS Code mu kullanmam gerekiyor yoksa Xcode mu kullanmalıyım? Ya da şimdilik normal vs uzerinden öğrenmeli miyim? vs. hiç bilgim yok. Python'ya da C# ile başlamayı planlıyordum. Bilgili arkadaşlar varsa aydınlatabilir mi acaba? Islemci M1 Pro, RAM ve depolama 16 GB/1 TB. Donanım konusunda herhangi bir problemim yok.

Hocam bildiğim kadarıyla kodlamayla ilgili her program Windows'ta varsa Mac'te de var. O yüzden içiniz rahat olabilir. Şimdi genel olarak VS Code ve Visual Studio en çok kullanılan IDE'lerdir fakat alana ve isteğe göre bunlar çok değişir. Mesela oyun için Unity, UE5 vb. lazım gibi gibi... Başlangıç için Visual Studio ve VS Code ile İntelliJ'in programlarını öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
C# için buraya bakabilirsin.

Python, JS gibi diller için Visual Studio Code işine yarayabilir.

iOS gibi işletim sistemlerine uygulama yazacaksan Xcode indir lazım olabilir. Gerçi başka işlere de yarıyordur, Xcode noob'uyum biraz.

Eğer Apple cihazlarına uygulama geliştiricekseniz Xcode. Genel amaçlı .NET developing, web developing, c/c++ developing, Python ve her şey için VS Code. Arkadaşın dediği Intellij IDE yazılımları da bayağı sevilen IDE'ler. Jetbrains adlı şirkette bir ton paralı IDE seçenekleri var. 30 günlük denemeleri var. Ben web developing için VS Code kullanıyorum. Eğer fare kullanmadan hızlı ve özgür bir şekilde kodlama ortamınız olsun diyorsanız neovim ve emacs efsanevi. Onlar da VS Code gibi genel amaçlı. Neovim de bayağı hafif. Ama bu ikisini kullanmak zor olabilir.

Öncelikle cevaplarınız icin teşekkürler.
Hocam bildiğim kadarıyla kodlamayla ilgili her program Windows'ta varsa Mac'te de var. O yüzden içiniz rahat olabilir. Şimdi genel olarak VS Code ve Visual Studio en çok kullanılan IDE'lerdir fakat alana ve isteğe göre bunlar çok değişir. Mesela oyun için Unity, UE5 vb. lazım gibi gibi... Başlanmgıç için Visual Studio ve VS Code ile İntelliJ'in programlarını öneririm.
Evet su anda tüm programlar var fakat dediğim gibi Visual Studio for Mac desteginin 24 Ağustos 2024'te sona ereceğini soylemis Microsoft. O yüzden sormak istemiştim. Biraz tecrubelendikten sonra zaten Unity'e bakacağım oyun geliştirme alanına yönelmek istediğim icin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
C# için buraya bakabilirsin.

Python, JS gibi diller için Visual Studio Code işine yarayabilir.

iOS gibi işletim sistemlerine uygulama yazacaksan Xcode indir lazım olabilir. Gerçi başka işlere de yarıyordur, Xcode noob'uyum biraz.
Merhaba, su anda IOS'a program yazma gibi bir niyetim yok. Üstteki linki inceledim fakat tam da anlayamadım acikcasi 😅 Siz açıklayabilirseniz daha iyi olur. Bu arada fikrinize etki edecekse bir de Windows masaüstü bilgisayarım var fakat kodlama icin ana bilgiyarim bu. Zaten Macbook'u alma sebebim de buydu.
Eğer Apple cihazlarına uygulama geliştiricekseniz Xcode. Genel amaçlı .NET developing, web developing, c/c++ developing, Python ve her şey için VS Code. Arkadaşın dediği Intellij IDE yazılımları da bayağı sevilen IDE'ler. Jetbrains adlı şirkette bir ton paralı IDE seçenekleri var. 30 günlük denemeleri var. Ben web developing için VS Code kullanıyorum. Eğer fare kullanmadan hızlı ve özgür bir şekilde kodlama ortamınız olsun diyorsanız neovim ve emacs efsanevi. Onlar da VS Code gibi genel amaçlı. Neovim de bayağı hafif. Ama bu ikisini kullanmak zor olabilir.
Merhaba, üstte de yazdigim gibi su anda Apple cihazlarına uygulama geliştirme gibi bir derdim yok, sadece boş zamanlarımda öğrenmek istiyorum üniversiteye hazirlik amaçlı. Bahsettiginiz iki IDE'yi ileride kullanmayı düşünebilirim, çünkü söylediniz gibi faresiz kullanılması güzel ve amacım da genel amaçlı olması fakat su anda ilk asamada daha yaygın bir IDE kullanmak daha iyi olur diye düşünüyorum.

VS Code uzerinde C# yazilmadigini söylemişti birisi doğru mu acaba? Çünkü dediğim gibi C# ile başlamayı düşünüyorum daha kolay sanırım Python'a kıyasla. Bir de sizin Visual Studio yerine VS Code kullanmanızın sebebi nedir merak ettim. Farki ne ki tercih ettiniz yani.

Merhaba, su anda IOS'a program yazma gibi bir niyetim yok. Üstteki linki inceledim fakat tam da anlayamadım acikcasi 😅 Siz açıklayabilirseniz daha iyi olur. Bu arada fikrinize etki edecekse bir de Windows masaüstü bilgisayarım var fakat kodlama icin ana bilgiyarim bu. Zaten Macbook'u alma sebebim de buydu.
Yanlış anlamadıysam arkadaş Mac'de nasıl C# ile uygulama yazarım diye sormuş basit bir şekilde anlatırsam.

Eğer bir yol bulamazsanız sanal makineye yönelin. Parallels ve VMware Fusion önerimdir ancak ücretli diye hatırlıyorum. Eğer Intel bir Mac'iniz olsaydı VirtualBox önerebilirdim, en son ARM build'i beta'daydı ama durdurmuşlar geliştirmeyi. :(

Öncelikle cevaplarınız icin teşekkürler.

Evet su anda tüm programlar var fakat dediğim gibi Visual Studio for Mac desteginin 24 Ağustos 2024'te sona ereceğini soylemis Microsoft. O yüzden sormak istemiştim. Biraz tecrubelendikten sonra zaten Unity'e bakacağım oyun geliştirme alanına yönelmek istediğim icin.

Merhaba, su anda IOS'a program yazma gibi bir niyetim yok. Üstteki linki inceledim fakat tam da anlayamadım açıkçası 😅 siz açıklayabilirseniz daha iyi olur. Bu arada fikrinize etki edecekse bir de Windows masaüstü bilgisayarım var fakat kodlama icin ana bilgiyarim bu. Zaten MacBook'u alma sebebim de buydu.

Merhaba, üstte de yazdigim gibi su anda Apple cihazlarına uygulama geliştirme gibi bir derdim yok, sadece boş zamanlarımda öğrenmek istiyorum üniversiteye hazirlik amaçlı. Bahsettiginiz iki IDE'yi ileride kullanmayı düşünebilirim, çünkü söylediniz gibi faresiz kullanılması güzel ve amacım da genel amaçlı olması fakat su anda ilk asamada daha yaygın bir IDE kullanmak daha iyi olur diye düşünüyorum.

VS Code uzerinde C# yazilmadigini söylemişti birisi doğru mu acaba? Çünkü dediğim gibi C# ile başlamayı düşünüyorum daha kolay sanırım Python'a kıyasla. Bir de sizin Visual Studio yerine VS Code kullanmanızın sebebi nedir merak ettim. Farki ne ki tercih ettiniz yani.

Vs bayağı ağır. Linux da yok. Ama dotnet developing için VS en iyisi. VS Code web developing için daha iyi. Tasarımı bayağı özelleştirilebilir. Yüzde yüz özgür yazılım ile derlenmiş hali var VS Code'un. Bir sürü eklentisi var. VS Code'da C# developing şeyinden bahsedersek, dotnet developing için çok güzel araçlar VS Code'da var. Ama csproj dosyası gibi dosyaları düzenlemek için özel arayüz, ağır hata ayıklama gibi şeyler yok. VS Code'da C# yazılabilir.

Vs bayağı ağır. Linux da yok. Ama dotnet developing için VS en iyisi. VS Code web developing için daha iyi. Tasarımı bayağı özelleştirilebilir. Yüzde yüz özgür yazılım ile derlenmiş hali var VS Code'un. Bir sürü eklentisi var. VS Code'da C# developing şeyinden bahsedersek, dotnet developing için çok güzel araçlar VS Code'da var. Ama csproj dosyası gibi dosyaları düzenlemek için özel arayüz, ağır hata ayıklama gibi şeyler yok. VS Code'da C# yazılabilir.
31 Ağustosa kadar Visual Studio destegi surecek, nerden baksak 9 ay var, şimdilik Visual Studio kullansam destek sona erince daha sonra VS Code'a gecsem nasıl olur peki? Aralarındaki farki tam olarak kavrayamadigim icin bilemiyorum hani "öğrendikten sonra ikisinde de yazarsın bi farki yok" mu dersiniz yoksa "Visual Studio'ya alistiktan sonra VS Code zor gelir" mu dersiniz dediğim gibi hiç bilgi sahibi olmadigim icin bilemiyorum.
Yanlış anlamadıysam arkadaş Mac'de nasıl C# ile uygulama yazarım diye sormuş basit bir şekilde anlatırsam.

Eğer bir yol bulamazsanız sanal makineye yönelin. Parallels ve VMware Fusion önerimdir ancak ücretli diye hatırlıyorum. Eğer Intel bir Mac'iniz olsaydı VirtualBox önerebilirdim, en son ARM build'i beta'daydı ama durdurmuşlar geliştirmeyi. :(
Sanal makineye yönlenmeyi acikcasi pek düşünmüyorum, sonuçta her ne kadar 16 GB RAM ve M1 Pro gibi bir işlemcim olsa da yine de istediğim akicilikta olmadıgı zaman kullanmak istemem. Dediğiniz gibi keske Bootcamp olsaydı, tereddütsüz kullanırdım o halde.

Yeni konular

Geri
Yukarı