Makalelerin telif hakları var mı?

Restorgen

Centipat
Selamlar. Bir YouTube videosu yapıyorum ve konusu "günümüzde hâlâ kullanılan 5 tarihi yapı" bu konuyu Şu makalede gördüm. Ve sadece başlığı ve içerisinden 3 tane yapıyı aldım 2'sini kendim buldum. Ve içerisindeki yazıları fotoğrafları baştan sona kendim yazdım. Bundan telif yer miyim? Şöyle bir konu var ki onlarda bu konuyu başka bir yerden çalmış galiba Buradan.
Ve bir de birçok yerde müziğin, videonun ve fotoğrafın telifinden bahsedilmiş. Fakat ben hiçbir yerde makalenin telifi hakkında bir şey görmedim. Makalelerin telif hakkı var mı?

Yazan kişi anonim değilse atıf yapılırken belirtmek gerekiyor. Bunu yapmadığın zaman intihal suçu işlemiş oluyorsun, ortaya çıkması durumunda önemli konumlarda torpillerin yoksa başına dert açılabilir. Telif de atılabilir.

Bu yüzden bu tür durumlarda atıf yapılan yerler için bir kaynakça hazırlanır. Video içeriğinde bunun alıntılandığı yeri belirtmen ya da açıklama kısmında yazman durumunda bir sorun olmaz. Bunu kaç kişi takıyor dersen ahlaki yapısı yerlerde sürünen bir toplumda pek fazla kişi takmıyor derim ancak bu, doğrusunu yapmana engel değil sanırım.

Elbette telif hakkı var.
Kısmi alıntı yaparsan kaynak vermelisin, tamamını alıntı yaparsan izin almalısın.
Doğrusu bu ama çok kişi pek karışmaz.

Bir işi doğru şekilde yapmak varken inatla bunun etrafından dolaşma çabası nedir? Bence içeriğini tam olarak istediğin gibi hazırla, atıf yapmışsan da bunu açıklama kısmında belirt. Basit.

Bir işi doğru şekilde yapmak varken inatla bunun etrafından dolaşma çabası nedir? Bence içeriğini tam olarak istediğin gibi hazırla, atıf yapmışsan da bunu açıklama kısmında belirt. Basit.
Hocam videoyu yükledim. Alıntıları yapabilmiş miyim?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı