Makro İktisat sorusu

CengizBal

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kafayı yiyeceğim. Allah rızası için bana da öğreterek formüllerle birlikte aşağıdaki klasiğin birinci sorusunu çözebilir mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    54,7 KB · Görüntüleme: 77
GSMH = GSYH + (Net Dış Alem Faktör Gelirleri)
Net Dış Alem Faktör Gelirleri (NFG) = (Dış Âlemden Gelen Faktör Gelirleri) - (Dış Âleme Giden
Faktör Gelirleri)

Formül bu ama formülden bahsettiği ithalat ve ihracat mı sadece onu bilemiyorum.

Yanlış yönlendirmeyim benim uzun zaman önce uğraşıyordum bunlarla (10-12 yıl kadar) ama hatırladığım kadarıyla dahil olması lazım. GSYİH'da dahil değildi.

Bu arada ben KSÜ'de Sağlık Yönetimi 1.Sınıf Öğrencisiyim. GSYİH'de evet dahil değil de yani bu bahsettiği kavramlar ney acaba onu merak ediyorum.

Hocam boş zamanımda bakayım. Ben de İÜ iktisat mezunuyum ama 2004'ten beri böyle teknik işlerle uğraşmadım o yüzden sizi yanlış yönlendirmeyim.

Arkadaşlar kafayı yiyeceğim. Allah rızası için bana da öğreterek formüllerle birlikte aşağıdaki klasiğin birinci sorusunu çözebilir mi?

Eski İktisat notlarımı çıkarttım ve sizin için yazıyorum umarım faydası olur. 🙂

GSMH= GSYİH -+ Dış Alım Faaliyetleri(İthalat)
*Gayri denmesinin sebebi brüt olmasıdır.

Gayri Safi Milli Hasıla'nın Hesaplama Yöntemleri
1. Üretim Yöntemi
*Milli Gelir= Ücret+Kâr+Faiz+Rant
*MG= SMH - Dolaylı Vergiler + Sübvanvisyonlar

2. Gelir Yöntemi
*GSYH=Ücret+Kâr+Faiz+Rant+Amortismanlar+Dolaylı Vergiler-Subvansiyonlar

3. Harcama Yöntemi
*GSYH: Tüketim Harcamaları(C) + Toplam Yatırım(I) + Kamu Harcamaları(G)+ [ İthalat(x) - İhracat(m)]

Yurt İçi Hasıla= SYİH - Dolaylı Vergiler

Kişi başına GSYİH: GSYİH/Nüfus = Kişi Başına Milli Gelir

GSYİH Deflatörü: Nominal GSYİH/ Reel GSYİH * 100

Milli Gelir: C+I+G + (X-M)

Hocam teşekkür ederim faydası baya oldu. :) Hatta cevap kısmına kendi çapımda yaptığım soruların cevabını da atayım, yanlışımı filan oradan bakarak düzeltelim.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    106,5 KB · Görüntüleme: 68
Bende İktisat dersini aldığım zamanlarda çok da uzak değil yaklaşık 1 sene önce, bu tür sorularda zorlamıştım. Cevabınız için tam emin olmamakla birlikte doğru olduğunu söyleyebilirim ama siz yine de tarayıcı üzerinden araştırıp teyit edebilirsiniz, sizi yanlış yönlendirmek istemem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı