Manjaro da gufw ve clamAV ayarları nasıl olmalı?

277726

Hectopat
Makaleler
4
Gufw da kullanmadığım için telnet ve ssh deny olarak ayarladım. Linux'a virüs bulaşması zor olduğunu biliyorum ama internet ağımda Windows 10 ve Android cihazlar kullanılıyor.
Keenetic modemim ile cloudflare DNS ile biraz da olsa zararlı yazılımların önüne geçsem bile kullanan kişiler benim kadar bilgi değiller.

Ne kadar çok gereksiz yazılımları kurmayın vb. şeklinde uyarsam da beni dinlemeyip saçma sapan programlar kullanıyorlar. En sonunda insanları kontrol edemeyeceğim ve herkesin kendi kararlarını vermesi gerektiğini anladım.
O yüzden ağımdakilerden kendimi nasıl koruyabilirim onun için önerilerinizi bekliyorum.

Mesela şimdi clamTK yüklüyorum ve bilgisayarı komple taratacağım çünkü sanırım yanlış bir siteye girdim. VirusTotal de malware olduğunu söylemişler. ClamAV de freshclam ile güncellerken böyle bir hata aldım ve yazan dizinde gerçekten öyle bir dosya yok. Distrom Manjaro KDE.

Eğer bilginiz varsa veya bildiğiniz bir makale vb. biliyorsanız IP'ler genellikle aynı alt ağı kullandığında ve aynı IP aralığında olduklarında iletişim kurabiliyorlar. Ben Keenetic modem de biraz araştırma yaptım ama bu iletişimi kesmeyi tam bulamadım. Misafir ağı açıp ben hariç tüm cihazları misafir ağına bağlıyorum ve bu sayede IP aralıkları değişmiş oluyor. Belki bu sayede bir nebze olsun kendimi korumuş olurum diye yaptım.

Şimdi gufw ile engellemem gereken en iyi ayarlar nelerdir?
ClamTK indirdim ve clamAV genellikle her başlangıçta çalışıyor ama bu uygulamayı sadece tarama için kullanmak istiyorum. Sadece tarama yaptığımda servislerinin çalışmasını nasıl sağlarım?
WARNING: Clamd was NOT notified: Can't connect to clamd through /run/clamav/clamd.ctl: No suchle or directory
ClamTK 5 tane possible thread buldu ama karantinya almadı. Aşırı saçma bir şekilde yaptığım taramayla alakalı geçmiş vb. hiçbir kayıt yok.
Her neyse clamTK bana boş bir program gibi geldi. O yüzden terminal ile clamAV kullanarak tarama yapıyorum.

Son düzenleme:
Ekran Görüntüsü - 2021-02-09 13-22-40.png

ClamTK ClamAV'ın GUİ'si.

Yeni konular

Geri
Yukarı