Masaüstü bilgisayar önerisi

s3rh47

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben daha önce hiç hizli calisan bir bilgisayar kullanmadim. Cünkü oyun oynamiyorum. Aslinda bilgisayar kaldirmadigi icin oynamiyorum. Ama simdiye kadar da zahmet edip oyun icin bir PC almak gelmedi icimden. 2013 yilindan beri Mac mini 2013 kullanıyorum, Intel Core i5 3210M islemci ve grafik karti yok, yani dahili grafik karti var diyelim. (Intel HD Graphics 4000 )

Ilk defa bir bilgisayar toplayacagim. O yüzden en hizlisi olsun istedim. Ya Intel i9 14900K ya da AMD Ryzen 9 7950x3D alacagim.

Simdi herkes Intel'in 14900k serisi cok isiniyor diyorlar. Bu isinma konusunu biraz acar misiniz?
Durduk yere mi 100 dereceleri buluyor? Oyun oynarken mi oluyor, yoksa söyle bir render falan yapinca mi? Ya da ne bileyim 3-5 tane programi ayni anda calistirinca mi oluyor? Peki 100 dereceyi 1-2 saat boyunca bulsa neler olur? Islemci yanmasi söz konusu mu, yangin cikarma falan?

Simdi seneye Intel hem soket degisiyor hem de 15. nesil islemcileri piyasaya sürecek. Bununla daha düsük nm islemci cikarmalari bekleniyor. Isimlerde degisecekmis. Ama ben seneyi beklemek istemiyorum sahsen. Intel alacaksam ve bu alacagim son islemciyse, yenisine gecince yine anakart ve islemci masrafina girecegim.

Ama bu sene toplayacagim PC beni bir 10 sene rahat götürür diye düsünüyorum, 10 sene sonra 20. nesil islemciler falan cikar. Yani kafayi sokete ve anakarta takmak mantikli gelmedi açıkçası.

Ben yazilimciyim, benim kullanacagim bilgisayar su isteklerimi cok rahatça yerine getirmeli.

Son cikan oyunlarda öyle cok yüksek kaliteye ihtiyacım yok. Yine de yeterince FPS olsun, donma olmasin, bilgisayar su gibi calissin, tek tikla acilsin, oyunda kasma olmasin isterim.

Yazilimci oldugum icin program derleme islerini hizli yapsin, programlari hizli baslatsin, 2-3 tane ayri IDE'yi ayni anda kullanabileyim. Device-simulasyon kullaninca donmalar, takilmalar yasanmasin. Yani bir yere tıkladığımda 10-15 saniye onu acilmasini beklemeyeyim.

Sanal bilgisayarlar rahatlikla calismali. Ayni anda hem Linux hem de macOS hem de Windows sanal makineleri akici bir sekilde kullanabilmeliyim. Cünkü yazilimci oldugum icin 3 platformda da calismak isterim. Yani 3 sanal PC'yi calistirinca bilgisayarda kasilmalar, donmalar yasanmasin.

Rendering gibi islerle mesgul degilim. Tasarimci falan degilim ama günün birinde yine de bir video editleme isiyle falan ugrasabiliyorum. Yani öyle saatler sürmesin.

Sizce tercihimi neden yana vermeliyim?

Arkadaslar biraz yardimci olsaniz da ona göre secim yapabilsem.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı