Matematiği daha iyi anlama

İki çeşit lise var bazıları LGS puanı ile bazıları ise adrese dayalı okullar. Adrese dayalı okullar ortalama ile alırken nitelikli liseler LGS puanı ile öğrenci alıyor. Ortalamanın puana etkisi yok. Hangi ildesiniz ?

Teşekkür ederim daha iyi anladım şimdi.

Öyle birşey yok hocam nereden duydunuz?

Biraz mantıksız değil mi %87 dilimindeki kalan öğrencilerin hepsi ortaokul ortalaması ile mi liseye giriyor.

Biraz mantıksız değil mi %87 dilimindeki kalan öğrencilerin hepsi ortaokul ortalaması ile mi liseye giriyor.
Hatırladığım kadarıyla öyleydi demekk ki ben yanlış hatırlıyorum.

400 puana yok ama mesela 430 ve üstü için güzel liseler var.

Özel okullara girenleri falan saymazsak yaklaşık olarak evet. Geçen sene 1.4 milyon küsur öğrenciden sadece 100.000 küsur öğrenci sınavla bir liseye yerleşti.

Yani üzücü olabilir ama evet merkezi sınavda 400-420 gibi puanların üstüne çıkamayanlar aşağı yukarı öğrencilerin %87-90'ına tekabül ediyor. Yani nitelikli liseye yerleşemeyenler ortaokul ortalaması ile mahalli tercihlerle liseye yerleşiyor.

O kadar puan alabilir miyim bilmiyorum matematikte baya zorlanıyorum. Formülleri falan hatırlayamıyorum, hangi soruda nasıl bir işlem uygulayacağım aklıma gelmiyor. 380 400 arası bir şey alırım gibi geliyor sözelden full çekersem.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…