Matematik ve Ben

Brexit

Kilopat
Şu anda 11. Sınıf öğrencisiyim. Anlamadığım şey şu ki 10. sınıfın 2. döneminden beri özel ders desteği almama rağmen matematiği yapamıyorum. Elbette ki çok çalıştığım söylenemez ancak çalıştığımın karşılığının da bu olduğundan şüpheliyim. Geçen 51 matematik ortalaması ile takdir aldım nasıl bir sayısal öğrencisi olduğumu anlayamıyorum. Fizik çok rahat geliyor çalışmadan da soruları rahatça yapabiliyorum matematik 51 iken fizik 95'ti. Kimyada da saçma sapan ezberlenecek formüllü konularda takılıyorum. Biyoloji ise fizik gibi oldukça rahat 85'ten aşağı not almadım pek çalışmadan. Deneme sınavlarında sosyali de yapıyorum-coğrafya dersini görmeden-37 net falan yapıyorum. Sözele geçsem deyince de orada ne yapacağım diyorum zaten Türkçe'de tek yaptığım paragraf, dil bilgisini yapamıyorum. Bana önerebileceğiniz kaynak ve çalışma metodu gibi önerilerinizi bekliyorum.

Bu tarz öğrenme durumlarını şahsımca bina inşa etmek gibi betimliyorum. Temelden başlanarak üst üste konan tuğlalar, tüm tuğlaların birleşimiyle oluşan bir yapı.
Her öğretmenin öğretme metodu farklı oluyor. Türkiye şartlarında ne kadar iyi okulda okunursa okunsun verilen eğitimin kalitesi tartışılır. Bu tuğlalar üst üste dizilirken mutlaka yamuk,eksik,sağlam olmayan kısımlar olmuştur. Benim sana tavsiyem her şeyden önce temelden başlayıp hangi temel matematik konularında eksikliğe sahip olduğunu bulman. Mühendislik son sınıf öğrencisiyim. Benim matematikle ilgili yaşadığım sorunlarımın hepsi lisedeki temel bilgi eksiklikleriydi. Tüm bunları aştıktan sonray tabiki mümkün olduğunca pratik yap.

Sanırım matematikte tek rahat yapabildiğim problemler o da konu çalışması gerektirmediği için yüksek ihtimalle.

Yani haklısın.
Dediğim gibi matematikte genelde her konu bir önceki konunun devamı niteliğinde oluyor. Tamamında başarılı olmak istiyorsan üşenmeyip en geriden tek tek anlayarak ilerlemen sağlıklı bir yol olacaktır

Fizikte ya da problemler konusunda iyi olmanın sebebi konuları veya soruları hayatla bağdaştırman. Anlamakta zorlandığın konuların anolojilerine ve materyallerine internetten bakabilirsin.

Fizik hiç düşünülmeden formül ezberlenmeden çözülüyor. Şimdi trigonometri çalışıyorum. Matematikte en nefret ettiğim konu fonksiyonlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı